Ostatnio zamieszczone

Czarnogóra. Zatoka Kotorska – co zobaczyć, atrakcje. Trasa P1 Cetynia-Kotor, miasta Kotor, Perast

Wizytówka kraju, ale też jedno z miejsc na liście must see obejmującej całe Bałkany. Krajobrazowa perełka wywołująca przysłowiowy opad szczęki, ale również rejon lokalizacji pełnych uroku miasteczek. Jakie miejsce w Czarnogórze zbiera od turystów najwięcej ochów i achów?
To Zatoka Kotorska, punkt obowiązkowy podróży do Montenegro.

Czytaj dalej

Czarnogóra. Park Narodowy Lovćen. Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza

Przejazd górską, pełną serpentyn trasą, wspinaczka po blisko 500 stopniach i fantastyczne, rozległe widoki ze szczytu. A wszystko to w obrębie jednego z popularniejszych parków narodowych kraju. Jakie miejsce zapewni tyle atrakcji?
To Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza znajdujące się na terenie Parku Narodowego Lovćen w Czarnogórze.

Czytaj dalej

Czarnogóra – co warto zobaczyć, plan podróży

Nadbrzeżne miasteczka o zabytkowych starówkach i słonecznych plażach ale też górzysty interior z trudno dostępnymi, zapadłymi wioskami. Skaliste szczyty Gór Dynarskich i głębokie kaniony rzek. Prawosławne cerkwie oraz sąsiadujące z nimi meczety. Do tego serdeczni mieszkańcy, kuchnia obfitująca w dania z owoców morza i bałkański koloryt.
Wszystko to znajdziecie w niewielkiej Czarnogórze.
Gdy dodacie do tego tanie bilety lotnicze, które można upolować u niskobudżetowego przewoźnika, przepis na wspaniały bałkański wypad jest już gotowy.

Czytaj dalej

Turcja. Ararat – relacja z wyprawy na najwyższy szczyt kraju oraz informacje praktyczne

Widziane w dole światła miasteczka Doğubayazıt, oddalonego o 30 kilometrów, wyraźnie odcinają się na tle czarnego nieba. Opuszczając namiot rozstawiony wśród kamieni na stromym zboczu gdzieś na wysokości 4200 metrów n.p.m., rzucam spojrzenie w stronę tej bezpiecznej, rozświetlonej przystani. Wkrótce miasteczko zacznie szykować się do snu, z kolei ja będę krok za krokiem zbliżać się do celu mojej kilkudniowej wyprawy – wierzchołka Araratu, najwyższego szczytu Turcji, mierzącego 5137 metrów n.p.m.

Czytaj dalej

Włochy/Sycylia. Katania – co zobaczyć

Katania, we wschodniej części Sycylii, traktowana jest przez turystów głównie jako baza wypadowa do zwiedzania wyspy. To tutaj, w Trapani lub Palermo lądują samoloty tanich linii lotniczych, startujące z kilku miast w Polsce. Tymczasem Katania to nie tylko port lotniczy, ale też miasto mające sporo do zaoferowania. Spodoba się tym, którzy lubią gwarne, tętniące życiem miejsca, miłośnikom zabytków i włoskiej kuchni. Wielkim atutem Katanii jest jej położenie. Niewiele miast pod tym względem może się z nią równać. W końcu to Katania leży u stóp najwyższego w Europie, nadal aktywnego wulkanu – słynnej, budzącej podziw i respekt Etny.

Czytaj dalej

Włochy/Sycylia. Ragusa i Noto – barokowe perły południowo-wschodniej Sycylii.

Z Sycylią jest tak, że każda część tej włoskiej wyspy ma do zaoferowania coś wyjątkowego. W przypadku jej południowo-wschodniego krańca są to atrakcje dwóch prowincji: Ragusa i Syrakuzy. Wśród miast tego regionu błyszczą prawdziwe architektoniczne perełki. Miasta takie jak Ragusa czy Noto pełne są barokowych wspaniałości – pałaców, kościołów i kamienic wybudowanych w oryginalnym, wypracowanym lokalnie stylu, zwanym barokiem sycylijskim.

Czytaj dalej

Grecja. Santorini – co zobaczyć na najpiękniejszej greckiej wyspie

Miasteczka zawieszone na urwistych brzegach kaldery, niebieskie kopuły kościołów na tle białej zabudowy, wąskie kręte uliczki z odpoczywającymi w cieniu osiołkami i niezapomniane zachody słońca. Marzą wam się takie widoki? Kochacie śródziemnomorskie klimaty? W takim razie koniecznie  odwiedźcie Santorini.

Santorini to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim, wchodząca w skład archipelagu Cyklad, uznawana za najpiękniejszą z greckich miejscówek. To miejsce idealne na romantyczny wypoczynek, ale też różnego rodzaju aktywność, zwiedzanie, rozkoszowanie się śródziemnomorską kuchnią, poznawanie odległej historii i chłonięcie niezwykłych krajobrazów. Warto odwiedzić wyspę szczególnie w ostatnim czasie, gdy odpoczywa od zmasowanych ataków jednodniowych turystów.

Czytaj dalej