CZARNOGÓRA, GŁÓWNA
Dodaj komentarz

Czarnogóra. Wybrzeże Adriatyku od Budvy po Stari Bar

Kusi was relaks nad wodami Morza Adriatyckiego połączony ze spacerami po zabytkowych starówkach urokliwych miasteczek? Jeżeli tak, to w Czarnogórze znajdziecie kilka wyjątkowych miejscówek. Budva, Petrovac, Stari Bar, miasteczka Zatoki Kotorskiej – tych adriatyckich perełek nie możecie ominąć podczas podróży po kraju.

BUDVA


Budva to jeden z najbardziej znanych kurortów w Czarnogórze, położonych nad morzem Adriatyckim. Oferuje dostęp do kilku plaż, port gdzie cumują kolorowe łódki i drogie jachty oraz niewielką ale niezwykle urokliwą starówkę z licznymi knajpkami i sklepikami.

Ulokowana na skalistym cyplu starówka Budvy, otoczona jest murami obronnymi z dwiema bramami, prowadzącymi do starego miasta. Koniecznie trzeba wejść do znajdującej się w obrębie murów cytadeli (bilet 3,5 euro od osoby), by spojrzeć z góry na kamienną zabudowę i czerwone dachy starówki.
Pięknie prezentuje się na ich tle wieża kościoła św. Jana Chrzciciela. Widać stąd również cerkiew Trójcy Świętej oraz kościół Santa Maria in Punta – najstarszy budynek w mieście, a także wyspę Sveti Nikola.

Poza murami obronnymi, świetnym punktem do podziwiania starówki jest plaża Ricardova Glava. W pobliżu znajduje się słynna statua baletnicy. Stąd jest już blisko do kolejnej atrakcji miasta – plaży Mogren z niezwykłym klifem w tle.

SVETI STEFAN


Sveti Stefan to jeden z piękniejszych pocztówkowo-folderowych widoków w Czarnogórze. Niewielka wysepka z zabudową o czerwonych dachach, prezentuje się bajecznie na tle granatowych wód i błękitu nieba. Najlepiej podziwiać ją z punktów widokowych na trasie Budva-Petrovac. Można również zjechać niżej, na płatny parking przy ogólnodostępnej plaży i oglądać wyspę z perspektywy lądu. Opcja wejścia na teren Sveti Stefan dostępna jest wyłącznie dla gości luksusowego hotelu Aman Resort, do którego należy cała zabudowa wyspy.

PETROVAC NA MORU

Petrovac na Moru to pełen uroku, niewielki kurort położony między Budvą a Barem. Najbardziej interesująca część miasteczka skupia się w rejonie weneckiej twierdzy, która stanowi świetny punkt widokowy na okolicę. Można stąd podziwiać po jednej stronie – malowniczy klif, po drugiej – miejską plażę i port. Doskonale widoczne są dwie wysepki: Sveta Nedelja z charakterystyczną kapliczką na skale oraz Katic.

Wzdłuż niewielkiej promenady w pobliżu twierdzy ulokowało się kilka knajpek serwujących owoce morze.

To właśnie jedną z restauracji w Petrovac wybraliśmy na pożegnalną kolację pod koniec naszej podróży po Czarnogórze. Wróciliśmy tu ze Starego Baru na pyszne czarne risotto oraz fileta z tuńczyka serwowane w uroczej knajpce o nazwie La Cantina. Polecamy.

STARI BAR

Główną atrakcją Starego Baru są otoczone murami ruiny średniowiecznego miasta (wstęp 3 euro od osoby). Najcenniejszym obiektem kompleksu jest dobrze zachowany akwedukt. Ruiny prezentują się niezwykle malowniczo na tle górskiego pasma Rumija.
Od bramy wejściowej na teren kompleksu po nową część miasta, gdzie znajduje się parking prowadzi deptak, wzdłuż którego ulokowały się klimatyczne knajpki i sklepiki.
Stari Bar jest spokojnym i niezwykle klimatycznym miejscem, w przeciwieństwie do nowoczesnego kurortu Bar.

opis miasteczek i atrakcji Zatoki Kotorskiej znajdziecie w tym wpisie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s