GÓRY
Dodaj komentarz

Buty podejściowe. Test AKU Rock DFS Mid GTX.

Wędrując po Beskidach w ciepłe dni nie chcesz męczyć nóg w ciężkich trekkingowych butach za kostkę? Masz w planach podejścia pod ściany wspinaczkowe? Szukasz lekkiego obuwia na wymagający górski teren? Poznaj buty podejściowe, inaczej podejściówki i zakochaj się w ich zaletach.

Buty podejściowe zostały wymyślone dla wspinaczy, by wygodnie mogli dojść w nich pod ścianę, a tam zmienić obuwie na typowo wspinaczkowe.
Dzisiaj grupa osób używających podejściówek zdecydowanie się powiększyła. Z tego rodzaju obuwia korzystają już nie tylko wspinacze, ale i miłośnicy górskich wędrówek.

Jakie cechy zatem różnią buty podejściowe od typowo trekkingowych?

Najważniejszą cechą, którą podejściówki zyskały sobie liczną grupę fanów, jest ich lekkość. Zdecydowana większość tego typu butów waży poniżej 1kg na parę. Zdarzają się nawet modele ważące o połowę mniej. Po całodniowej wędrówce wasze stopy będą wam wdzięczne za wybranie tego rodzaju obuwia. Dodatkowo buty podejściowe, gdy już spełnią swoje zadanie, można spakować do plecaka lub przypiąć do szpejarki, nie czując na plecach znacznego obciążenia.

Drugą cechą, która różni podejściówki od typowo trekkingowych butów jest wysokość cholewki. Buty trekkingowe sięgają najczęściej do kostki. Podejściówki to jednak w zdecydowanej większości buty niskie. Ta druga cecha ma niewątpliwie wpływ na pierwszą, czyli wspomnianą niską wagę podejściówek, za które buty te tak są kochane.
Poza dwiema najistotniejszymi różnicami buty podejściowe posiadają większość technologii dbających o przyczepność, amortyzację i stabilność, w które zaopatrzone są buty trekkingowe.

Na co zwrócić w takim razie uwagę planując zakup podejściówek?

Jedną z ważniejszych kwestii jest rodzaj podeszwy. Jedne z najlepszych to podeszwy marki Vibram®. Podeszwa ta zapewnia bardzo dobrą przyczepność do podłoża, jednocześnie jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na ścieranie.

Podobnie jak buty trekkingowe, podejściówki mają gumowy otok oraz warstwę gumy na palcach. Takie rozwiązanie gwarantuje dodatkową ochronę przed kamieniami. Kolejne podobieństwo to głębokie sznurowanie, pozwalające na precyzyjne dopasowanie buta do stopy oraz do aktywności, którą w danym momencie wykonujecie (podchodzenie, schodzenie). Takie dopasowanie zmniejsza ryzyko kontuzji czy urazu.

Przez lata byłam zwolenniczką wysokich butów trekkingowych. Nawet w upalne letnie dni na szlakach Gorców czy w Bieszczadach nie rezygnowałam z tego typu obuwia.
Przełomem okazał się test podejściówek włoskiej firmy AKU. Do testu otrzymałam model Rock DFS Mid GTX. W butach tych od razu spodobało mi się ich staranne wykonanie z wysokiej jakości skóry zamszowej, do tego fajna kolorystyka, niska waga (~ 320 g jeden but) oraz fakt, że nie są to typowe niskie podejściówki. Testowany przeze mnie model ma bowiem nieco wyższą, zabezpieczającą staw skokowy cholewkę.

Testy w terenie potwierdziły zalety niezawodnej, super przyczepnej podeszwy Vibram, zastosowanej w Rock DFS Mid GTX. Sprawdziła się również wodoodporna membrana marki GORE-TEX®, której zadaniem jest ochrona przed deszczem a jednocześnie odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Ponieważ testowany model jest wyższy od typowych podejściówek, zabezpiecza przed dostaniem się wody od góry, z czym w butach niskich jest problem. Elementy z mikrofibry i z materiału AIR8000® dodatkowo zadbały o prawidłową przepuszczalność powietrza, dzięki czemu stopa nawet po długiej wędrówce pozostawała sucha. AIR8000® to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii opatentowanych przez firmę AKU, opierająca się jak tłumaczy producent na specjalnie skonstruowanej tkaninie, której poziom oddychalności wzrasta w ciągu 24 godzin, zapewniając ponad 11 razy lepsze działanie niż inne rozwiązania na rynku.

Jakie jeszcze fajne rozwiązania znajdziecie w modelu AKU Rock DFS Mid GTX? Wewnątrz buta użyto wkładki Ortholite® Hybrid (która powstała częściowo z materiałów z recyklingu) zapewniającej wysoki komfort i optymalne podparcie stopy w czasie aktywności. Jest oczywiście gumowy otok zabezpieczający stopę przed uderzeniami o kamienie oraz głęboki podwójny system wiązania Dual Fit System zapewniający precyzyjne dopasowanie buta do stopy, a także do prowadzonej aktywności. Śródpodeszwa z pianki EVA o podwójnej gęstości zapewnia amortyzację wstrząsów.

I tak oto, test podejściówek firmy AKU, zmienił moje myślenie o butach trekkingowych. Pokazał zalety obuwia, którego do tej pory nie używałam. Moje stopy są wdzięczne za skorzystanie z tego rozwiązania.

Ten wpis został opublikowany w: GÓRY

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s