GWATEMALA, ZWIEDZAJĄC ŚWIAT
Dodaj komentarz

Gwatemala. Co warto zobaczyć. Największe atrakcje kraju. Informacje praktyczne

Gwatemala to kraj prekolumbijskich zabytków, zachwycająco pięknych wulkanów, jezior, chicken busów i przyjaznych mieszkańców. Różnorodna i barwna zachwyci każdego podróżnika, który szuka przygody oraz autentycznych miejsc, gdzie zatrzymał się czas.

Gwatemala była dla nas pierwszym z dwóch etapów prawie miesięcznego szwendania się po Ameryce Środkowej. Nasza podróż trwała od 20 października do 16 listopada 2023 r.
Z Gwatemali przedostaliśmy się do Meksyku, przekraczając pieszo granicę między oboma państwami.

O największych atrakcjach Meksyku możecie przeczytać tutaj

Program wymyśliliśmy sobie ambitny i pełen atrakcji, ze świadomością że jego realizacja na lokalnym gruncie może napotkać na wieeele przeszkód (bo nie wszystkie informacje dało się znaleźć w necie) i z nastawieniem na ewentualne zamiany.
Mimo to główny plan został zrealizowany w 100 % i do tego zawsze znalazł się czas na wieczorne pogaduchy w jakiejś przyjemnej knajpce.

A to już harmonogram naszej podróży po Gwatemali oraz krótki opis miejsc, ich atrakcji plus garść wskazówek praktycznych.

1 DZIEŃ przylot wieczorem do Gwatemala City, nocleg w pobliżu lotniska,
2 DZIEŃ poranny lot Gwatemala City-Flores, nocleg we Flores,
3 DZIEŃ zwiedzanie Tikal, lot do Gwatemala City, nocleg w pobliżu lotniska,
4 DZIEŃ Antigua, nocleg na miejscu,
5 DZIEŃ trekking na wulkan Acatenango, nocleg na zboczu wulkanu,
6 DZIEŃ wschód słońca na szczycie Acatenango, powrót do Antigua, nocleg na miejscu,
7 DZIEŃ przejazd do Panajachel nad jeziorem Atitlan, zwiedzanie Santa Catarina Palopó, nocleg w Panajachel,
8 DZIEŃ rejs po jeziorze Atitlan do nadbrzeżnych miejscowości: Santiago Atitlan, Santa Cruz la Laguna, nocleg w Panajachel,
9 DZIEŃ przejazd do Quetzaltenango (Xela), nocleg na miejscu,
10 DZIEŃ wejście na najwyższy szczyt Gwatemali wulkan Tajamulco, nocleg w Xela,
11 DZIEŃ wyjazd z Xela w kierunku granicy z Meksykiem.

🔸Flores w północnej części Gwatemali, to miasteczko z kolonialną zabudową ulokowane na wyspie (a raczej półwyspie) o tej samej nazwie. Otaczają je wody jeziora Petén Itzá. Miasteczko stanowi główną bazę wypadową do zwiedzania prekolumbijskich ruin w Tikal. Noclegu szukać można również na stałym lądzie w mniej turystycznej Santa Elena, stanowiącej przedmieścia Flores.

Przelot Gwatemala City-Flores kosztował nas 99 $ od os. w obie strony linią Tag Airlanes (w cenie bagaż 4,5 kg). Lot trwał godzinę.

Co do miejsc we Flores, gdzie można smacznie zjeść – nasze podniebienia podbiła knajpka w hostelu Los Amigos z bogatym menu i starannie przygotowanymi, pysznymi daniami. Swoją drogą sam hostel wygląda mega przytulnie i czysto – świetna opcja dla szukających noclegu w wieloosobowych pokojach.

🔸Tikal to jedno z najlepiej zachowanych miast Majów. Słynie z niebotycznych i niebezpiecznie stromych piramid schodkowych zwieńczonych świątyniami. Majańskie budowle otula tropikalna dżungla, co dodaje miejscu niesamowitego klimatu.

Z Flores każdego dnia odjeżdżają busiki do Tikal. Bilety sprzedaje większość hoteli (m.in. Los Amigos). Przejazd tam i z powrotem kosztuje 100 GTQ (quetzal) od osoby.
Za transport wraz z przewodnikiem trzeba zapłacić 150 GTQ od osoby.
Godziny odjazdu z Flores: 4.30, 6.00, 8.00, 10.00. W przypadku wyjazdu o 4.30 powrót z Tikal ma miejsce o 12.30.
Bilet wstępu to koszt 150 GTQ od osoby (można kupić na miejscu lub przez internet). Czas przejazdu niecałe 2 godz.

Jeżeli chcecie podziwiać wschód lub zachód słońca w Tikal to koszt takiej imprezy jest następujący: bilet wstępu plus bilet dodatkowy 100 GTQ od osoby, transport (wyjazd o 3.00) 250 GTQ od osoby, obowiązkowy przewodnik.

🔸Antigua to urocze kolonialne miasteczko w środkowej części Gwatemali o niskiej, kolorowej zabudowie i brukowanych uliczkach. Zachwyca nie tylko architekturą ale i wspaniałym położeniem. Antiguę otaczają wulkany de Aqua, de Fuego i Acatenango. Sylwetka tego pierwszego stanowi piękne tło dla, dobrze znanej ze zdjęć promujących Gwatemalę, bramy z wieżą zegarową. W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Antigua to również miejsce, skąd ruszają wycieczki na wulkan Acatenango.

Do miasta Antigua dotarliśmy z Gwatemala City Uberem (wersja comfort, 3 osoby plus bagaże). Koszt przejazdu wyniósł 315 GTQ, przejazd zajął ok. godzinę.
Polecane knajpka to Cactus Taco Shop ze smacznym meksykańskim jedzeniem, odpowiadającym europejskim smakom 😉

🔸2-dniowy trekking na wulkan Acatenango (3 976 m n.p.m.) połączony z nocnym podziwianiem wybuchów lawy wulkanu Fuego i niezapomnianym wschodem słońca na szczycie tego pierwszego to dla nas jedno z najpiękniejszych doświadczeń podróżniczo-górskich ever. Tego punktu programu zdecydowanie nie powinniście ominąć!

2-dniową wycieczkę na wulkan Acatenago wykupiliśmy w Antigule w agencji Adonisa (Adonis Castillo Travel Agency). Koszt trekkingu to 300 GTQ od os. (w cenie transport, przewodnik, nocleg, wyżywienie, 3 l wody, ciepłe ubrania). Była to jedna z lepszych cen na lokalnym rynku.
Bilet wstępu do parku to koszt 100 GTQ od osoby.

🔸Lago de Atitlan, w południowo-zachodniej Gwatemali, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Położone w otoczeniu trzech wulkanów, z rozsianymi nad jego brzegiem osadami, pomiędzy którymi kursują regularnie łodzie motorowe, zachwyca widokami i lokalnym kolorytem. Mieszkańcy tutejszych wiosek i miasteczek to potomkowie Indian, często kultywujący dawne tradycje.

Naszą bazą do zwiedzania jeziora Atitlan było miasteczko Panajachel.
Trasę między Antigua a Panajachel pokonaliśmy shuttle busem. Koszt to 125 GTQ od osoby. Czas przejazdu: ok. 2 godziny.
Ulubione knajpki z pysznym lokalnym jedzeniem to: Guajimbos oraz Las Chinitas (Chinitas).

🔸Xela, czyli zdecydowanie łatwiejszy do wymówienia skrót pełnej nazwy Quetzaltenango, czwartego pod względem wielkości miasta Gwatemali o zadbanym kolonialnym centrum, gdzie pod katedrą podczas naszego pobytu odbywał się barwny festyn.

Xela była dla nas bazą wypadową na Tajamulco, najwyższy szczyt Gwatemali.

Do Xeli dotarliśmy z Panajachel decydując się na kilkuetapową jazdę chicken busami, która okazała się całkiem sprawna i szybka (do tego stopnia, że na krętej drodze prawie zjeżdżaliśmy z ławeczek, gdy rozpędzony chicken bus wchodził w zakręt). Miejsca przesiadek to: Solola – Los Encuentros – Xela rogatki – Xela centrum. Całość przejazdu kosztowała nas 50 GTQ od osoby (odpowiednio (5 GTQ, 5 GTQ, 30 GTQ, 10 GTQ) i trwała 2,5 godziny. Inne opcje transportu to shuttle bus (200 GTQ od osoby, 2 godziny jazdy, wyjazd z Panajachel: 5.30, 9.00, 15.00).

Z Xeli ruszyliśmy na koniec w podróż w stronę granicy z Meksykiem w El Carmen.
Oto jej etapy:
chicen bus z Xeli do Coatepeque (Katepeke) 30 GTQ od osoby, 2,5 godziny jazdy,
z dworca w Coatepeque prywatny bus 400 GTQ za 3 osoby do El Carmen frontera, 1,5 godziny jazdy, piesze przejście granicy (41 US $ od osoby wiza, wymagane rezerwacja hotelu w Meksyku i bilet powrotny – wydrukowane),
busik z Talisman do Tapachula 25 pesos od osoby, niecałe 30 min jazdy,
przejazd do Oaxaca 910 pesos od osoby klasa 2 Cristobal Colon, planowany czas przejazdu 14 godzin, wyszło 16, liczne kontrole.

Jest również opcja prywatnego transportu Xela-Tapachula. Koszt to 250 US $ od samochodu z kierowcą.

🔸Tajamulco – najwyższy szczyt Gwatemali i całej Ameryki Środkowej, mierzący 4203 m n.p.m.

Na informację, że zamierzamy dojechać do miejsca skąd wyrusza się na szlak i wejść na wulkan bez przewodnika, usłyszeliśmy: bad idea.
A jednak daliśmy radę, choć faktycznie program tego jednodniowego wypadu był napięty jak plandeka na Żuku. Cali i zdrowi wróciliśmy jednak do Xeli ze zdobytym szczytem, na którym byliśmy zupełnie sami, we mgle i mżawce. Więcej wkrótce w osobnym wpisie.

Dodaj komentarz