CZARNOGÓRA, GŁÓWNA, ZWIEDZAJĄC EUROPĘ
Dodaj komentarz

Czarnogóra – co warto zobaczyć, plan podróży

Nadbrzeżne miasteczka o zabytkowych starówkach i słonecznych plażach ale też górzysty interior z trudno dostępnymi, zapadłymi wioskami. Skaliste szczyty Gór Dynarskich i głębokie kaniony rzek. Prawosławne cerkwie oraz sąsiadujące z nimi meczety. Do tego serdeczni mieszkańcy, kuchnia obfitująca w dania z owoców morza i bałkański koloryt.
Wszystko to znajdziecie w niewielkiej Czarnogórze.
Gdy dodacie do tego tanie bilety lotnicze, które można upolować u niskobudżetowego przewoźnika, przepis na wspaniały bałkański wypad jest już gotowy.

Małe jest piękne, to wiadomo. Ale tego, że malutka Czarnogóra zachwyci nas tak bardzo – tego się nie spodziewaliśmy. Do Czarnogóry polecieliśmy na przełomie października i listopada liniami Ryanair na trasie Kraków-Podgorica. Pogoda nam dopisała, co pewnie nie jest regułą poza sezonem. W ciągu dnia temperatury sięgały dwudziestu kilku stopni, ale poranki i wieczory były już chłodne.
W Czarnogórze spędziliśmy 5 pełnych dni, plus jeden wieczór i ranek, które zagospodarowane zostały na sprawy związane z przylotem i wylotem z kraju. Na miejscu wypożyczyliśmy samochód i przejechaliśmy nim 900 km.
Listopadowe dni są krótkie, ale przy dobrym planie i organizacji można zdziałać całkiem sporo, a nawet … zdobyć najwyższy szczyt kraju! Zobaczcie jak wyglądał nasz plan podróży i poczytajcie o miejscach, które odwiedziliśmy. Naszym zdaniem to must see Czarnogóry. Nie usunęlibyśmy żadnego z punktów tej listy, każdy z nich wart był uwagi, a niektóre wywołały nawet przysłowiowy opad szczęki.

Co sądzicie o wyborze tych miejsc? A może chcecie dodać coś do listy? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

A to już plan naszej podróży i wspomniany opis odwiedzonych miejscówek.

1 DZIEŃ nocleg w Podgoricy, wyjazd z Podgoricy w stronę Cetyni, Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza w Parku Narodowym Lovćen, przejazd trasą P1 do Kotoru, nocleg w Kotorze,
2 DZIEŃ Perast, Monaster Ostrog, nocleg w Plužine,
3 DZIEŃ przejazd trasą P14 przez Park Narodowy Durmitor, wąwóz Tary i most Durdevica, nocleg w Vusanje,
4 DZIEŃ Zla i Dobra Kolata, nocleg w Vusanje,
5 DZIEŃ Budva, Sveti Stefan, Petrovac, Stari Bar, nocleg w Podgoricy.

Czarnogórę możecie też odwiedzić z ITAKĄ

PARK NARODOWY LOVĆEN. MAUZOLEUM PIOTRA II PETROWICIA-NIEGOSZA

Park Narodowy Lovćen to jeden z pięciu tego typu obszarów na terenie Czarnogóry. Centralna część parku obejmuje pasmo gór o tej samej nazwie. Jeżeli dysponujecie własnym środkiem transportu, dobrym sposobem na poznanie okolicy jest wycieczka do Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza, XIX-wiecznego władcy i biskupa Czarnogóry.

Mauzoleum ulokowane jest na szczycie góry Jezerski Vrh (wstęp 3 euro od osoby). Do grobowca prowadzą 462 stopnie. Z platformy widokowej znajdującej się za mauzoleum roztacza się rozległy widok na okolicę, obejmujący m.in. Zatokę Kotorską.

więcej o Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza przeczytacie w tym wpisie

TRASA P1 CETYNIA-KOTOR. ZATOKA KOTORSKA (BOKA KOTORSKA)

Droga P1 łączy Cetynię, dawną stolicę Czarnogóry z Kotorem, najchętniej odwiedzanym miastem Boki Kotorskiej. Ma 50 kilometrów długości i górski charakter. Na kulminacyjnym odcinku trasa wije się wąskimi serpentynami, oferując niesamowite widoki na wcinającą się głęboko w górski krajobraz zatokę.

Boka Kotorska ze względu na swój niezwykły charakter w 1979 r. wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Nad zatoką rozlokowały się urokliwe miasteczka takie jak: Kotor, Perast, Risan, czy najdalej położony Herceg Novi.

o Zatoce Kotorskiej i jej atrakcjach piszemy w tym miejscu

KOTOR

Kotor to najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany ośrodek nad Zatoką. Miasteczko zachwyca słynnym portem oraz otoczoną średniowiecznymi murami starówką z wąskimi uliczkami pełnymi knajpek i sklepików.

Nad miastem góruje twierdza św. Jana (wejście biletowane, cena 8 euro od osoby). Do twierdzy prowadzi 1350 schodów, jednak widok na miasto i Zatokę jest stąd fantastyczny, i z pewnością wart odrobiny wysiłku jakiego wymaga pokonanie tej trasy.

PERAST

Malutki, urokliwy Perast z nadbrzeżną promenadą, pałacykami pamiętającymi czasy panowania Republiki Weneckiej oraz XVIII-wiecznym kościołem św. Mikołaja to uroczy punkt programu podczas podróży po Czarnogórze.

W ramach zwiedzania Perastu warto zaplanować rejs na pobliską Wyspę Matki Boskiej na Skale, połączony z oglądaniem z pokładu łódki niezamieszkanej Wyspy Św. Jerzego.
Koszt rejsu to 5 euro od osoby. Łódki kursują regularnie co 20 minut, powrót z wyspy można zaplanować w ramach dowolnego rejsu w stronę Perastu.

MONASTER OSTROG

Monaster Ostrog to główny cel pielgrzymek prawosławnych mieszkańców Czarnogóry oraz turystów. Zawieszony wysoko w górze i niemal wtopiony w skały klasztor prezentuje się zjawiskowo. Do tego oferuje piękną, rozległą panoramę okolicy.

W klasztornych pomieszczeniach podziwiać można barwne mozaiki oraz XVII-wieczne freski.

więcej informacji o Monasterze Ostrog znajdziecie w tym wpisie

JEZIORO PIVSKIE

Jezioro Pivskie (Pivsko jezero) drugie co do wielkości w Czarnogórze to sztuczny zbiornik wody, który powstał w wyniku budowy potężnej zapory na rzece Piva. Na skutek tych działań pojawiło się niezwykle widokowe miejsce – przypominające fiord jezioro o nieregularnym kształcie i turkusowych wodach.

Główny ośrodek turystyczny nad jeziorem to miejscowość Plužine.

TRASA P14 PRZEZ PARK NARODOWY DURMITOR

Park Narodowy Durmitor to bajkowe krajobrazy ciągnące się na powierzchni ponad 32 tysięcy hektarów. Teren Parku w 1980 roku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przez Park prowadzi niezwykle widokowa droga P14 i łącząca dwie miejscowości Plužine oraz Žabljak.

Trasa ma około 50 km. Teoretycznie można pokonać ją w niecałe dwie godziny, jednak za sprawą licznych punktów widokowych przejazd potrafi zająć nawet dwa razy tyle czasu.

tutaj znajdziecie opis przejazdu trasą P14 przez Park Narodowy Durmitor

KANION RZEKI TARA

Kanion rzeki Tara jest najgłębszym kanionem w Europie oraz jednym z najgłębszych na świecie. Miejscami jego ściany wznoszą się 1300 metrów ponad poziomem rzeki.

Najbardziej spektakularne widoki w głąb kanionu można podziwiać z mostu Durdevica. Most sam w sobie też jest niemałą atrakcją. Ma 365 metrów długości, 170 metrów wysokości i opiera się na pięciu potężnych przęsłach (każde z nich ma rozpiętość do 116 metrów).

ZLA I DOBRA KOLATA. PARK NARODOWY PROKLETIJE

Zla i Dobra Kolata to najwyższy i drugi pod względem wysokości szczyt Czarnogóry. Zla Kolata mierzy 2534 m n.p.m., Dobra jest od niej o 10 metrów niższa, ale trudniejsza technicznie. Oba szczyty zaliczane są do Gór Dynarskich, a wznoszą się na terenie Parku Narodowego Prokletije.

Na Zlą i Dobrą Kolatę można wejść w ramach jednej wycieczki (lub poprzestać na zdobyciu najwyższego szczytu Czarnogóry). Z reguły wejście i powrót zajmuje ok. 10 godzin. Bazą startową jest wioska Vusanje.

opis wejścia na Zlą i Dobrą Kolatę znajdziecie w tym wpisie

BUDVA

Budva to jeden z najbardziej znanych kurortów w Czarnogórze, położonych nad morzem Adriatyckim. Oferuje dostęp do kilku plaż, port gdzie cumują kolorowe łódki i drogie jachty oraz niewielką ale niezwykle urokliwą starówkę z licznymi knajpkami i sklepikami.

Starówka Budvy otoczona jest murami obronnymi, z których roztacza się świetny widok na okolicę.

SVETI STEFAN

Sveti Stefan to jeden z piękniejszych pocztówkowo-folderowych widoków w Czarnogórze. Niewielka wysepka z zabudową o czerwonych dachach, prezentuje się bajecznie na tle granatowych wód i błękitu nieba.

Sveti Stefan znajduje się około 10 kilometrów od Budvy. Najlepiej podziwiać go z punktów widokowych na trasie Budva-Petrovac.

PETROVAC NA MORU

Petrovac na Moru to pełen uroku, niewielki kurort położony między Budvą a Barem. Najbardziej interesująca część miasteczka skupia się w rejonie weneckiej twierdzy, która stanowi świetny punkt widokowy na okolicę. Można stąd podziwiać po jednej stronie – malowniczy klif, po drugiej – miejską plażę i port.

STARI BAR

Główną atrakcją Starego Baru są otoczone murami malownicze ruiny, położone u stóp pasma Rumija (wstęp 3 euro od osoby). Najcenniejszym obiektem kompleksu jest dobrze zachowany akwedukt.

Miejsce jest spokojne i niezwykle klimatyczne, w przeciwieństwie do nowoczesnego kurortu Bar.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s