CZARNOGÓRA
Dodaj komentarz

Czarnogóra. Park Narodowy Lovćen. Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza

Przejazd górską, pełną serpentyn trasą, wspinaczka po blisko 500 stopniach i fantastyczne, rozległe widoki ze szczytu. A wszystko to w obrębie jednego z popularniejszych parków narodowych kraju. Jakie miejsce zapewni tyle atrakcji?
To Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza znajdujące się na terenie Parku Narodowego Lovćen w Czarnogórze.

Park Lovćen o powierzchni ponad 6 tysięcy hektarów, gdzie występują rzadkie zjawiska krasowe, to jeden z pięciu parków narodowych na terenie Czarnogóry. Jego centralna część obejmuje pasmo gór o tej samej nazwie. Jeżeli dysponujecie własnym środkiem transportu, dobrym sposobem na poznanie okolicy jest wycieczka do Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza, XIX-wiecznego władcy i biskupa Czarnogóry.

Ze stołecznej Podgoricy możecie tu dotrzeć przez Cetynię, dawną stolicę kraju, a potem kontynuować jazdę do samego Kotoru niezwykle widokową trasą P1.

Tak właśnie wyglądał pierwszy dzień naszego pobytu w Czarnogórze. I był to wyjątkowo piękny dzień.

więcej informacji o naszym planie podroży i odwiedzonych miejscach znajdziecie w tym wpisie

Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza ulokowane jest na szczycie góry Jezerski Vrh (1657 m n.p.m.). W sąsiedztwie znajduje się najwyższy szczyt Lovćen, niedostępny dla turystów Štirovnik (1749 m n.p.m.), położony na terenie wojskowym.

W rejon obu szczytów prowadzi pełna serpentyn asfaltowa droga, manewrująca wśród drzew i bielących się skał. Dojazd do mauzoleum kończy się na niewielkim parkingu (z reguły parking jest pełny a samochody, które się na nim nie zmieszczą zostawiane są wcześniej, wzdłuż drogi dojazdowej). Obok parkingu znajduje się przyjemna kawiarnia i punkt sprzedaży pamiątek.

Powyżej kawiarni umiejscowiona jest kasa biletowa. Dorośli płacą za bilet 3 euro, dzieci i młodzież 1,5 euro. Część osób, w tym właśnie miejscu kończy swój pobyt na Jezerskim Vrhu. Naszym zdaniem to duży błąd, bo najlepsze zaczyna się powyżej budki z biletami. Ten ostatni etap można pokonać jedynie pieszo, wspinając się po 462 stopniach w stronę mauzoleum (schody w środkowym ich biegu prowadzą przez tunel).

Mauzoleum stoi na miejscu niewielkiej cerkwi, którą wybudowano na życzenie samego Njegoša. Cerkiew podczas I wojny światowej uległa zniszczeniu, a w latach 70-tych XX wieku zastąpiono ją obecną budowlą. Wewnątrz budowli znajduje się pomnik władcy, wykonany z granitu i ważący około 28 ton. Nad nim złoci się sklepienie wykonane z 18 kilogramów tego szlachetnego kruszcu. Szczątki Piotra II Petrowicia-Niegosza spoczywają w podziemnej krypcie, do której wejście znajduje się z tyłu budynku.

Za budynkiem traficie na kolejną atrakcję. Jest nią platforma widokowa, z której roztacza się rozległa panorama. To właśnie stąd po raz pierwszy zobaczyliśmy Zatokę Kotorską. Widok zdecydowanie wart jest wydanych pieniędzy i wysiłku włożonego w dotarcie na szczyt.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s