CZARNOGÓRA, GŁÓWNA
Dodaj komentarz

Czarnogóra. Zatoka Kotorska – co zobaczyć, atrakcje. Trasa P1 Cetynia-Kotor, miasta Kotor, Perast

Wizytówka kraju, ale też jedno z miejsc na liście must see obejmującej całe Bałkany. Krajobrazowa perełka wywołująca przysłowiowy opad szczęki, ale również rejon lokalizacji pełnych uroku miasteczek. Jakie miejsce w Czarnogórze zbiera od turystów najwięcej ochów i achów?
To Zatoka Kotorska, punkt obowiązkowy podróży do Montenegro.


Zatoka Kotorska leży nad Morzem Adriatyckim, w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Otaczają ją pasma gór Dynarskich. Ma długość około 28 km, a jej linia brzegowa ciągnie się przez 107 km.

Ze względu na swój niezwykły charakter Zatoka Kotorska nazywana jest „śródziemnomorskim fiordem”, chociaż powstała w wyniku zalania doliny rzecznej, a nie jak to jest w przypadku fiordu doliny polodowcowej. Opadające stromo w kierunku wód zatoki górskie zbocza nasuwają jednak takie właśnie skojarzenie.
Nazwa Boka Kotorska, której używają mieszkańcy Czarnogóry to efekt kolejnego skojarzenia. Boka wywodzi się z włoskiego słowa bocca oznaczającego usta, a te właśnie przypomina kształtem widziana z góry zatoka.

W 1979 r. Boka Kotorska wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jedną z największych atrakcji Zatoki Kotorskiej, pozwalającą dostrzec w pełni jej niezwykłą urodę, jest przejazd trasą P1.

opis innych atrakcji Czarnogóry znajdziecie w tym wpisie

TRASA P1 CETYNIA-KOTOR. ZATOKA KOTORSKA (BOKA KOTORSKA).

Droga P1 łączy Cetynię, dawną stolicę Czarnogóry z Kotorem, najchętniej odwiedzanym miastem Boki Kotorskiej. Ma 50 kilometrów długości i górski charakter. Na kulminacyjnym odcinku trasa wije się wąskimi serpentynami, oferując niesamowite widoki na wcinającą się głęboko w górski krajobraz zatokę.

Przejazd drogą P1 to wyjątkowe przeżycie i jeden z najlepszych sposobów na poznanie okolicy. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych, gdzie można zaparkować auto i podziwiać niesamowite kadry z wodą, górami i nadbrzeżnymi miasteczkami w roli głównej.

Nad Boką Kotorską rozlokowały się urokliwe miasteczka takie jak: Kotor, Perast, Risan, czy najdalej położony Herceg Novi.

KOTOR

Kotor to najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany ośrodek nad Zatoką. Miasteczko zachwyca słynnym portem oraz otoczoną średniowiecznymi murami starówką, z wąskimi uliczkami, pełnymi knajpek i sklepików.

Do starego miasta prowadzą trzy bramy: Brama Morska, Brama Północna i Brama Południowa. Jednym z ważniejszych obiektów starówki jest Katedra św. Tryfona. Świątynia doświadczyła niejednego trzęsienia ziemi, ale mimo licznych rekonstrukcji, zachowała pierwotny kształt trójnawowej romańskiej bazyliki. Inne obiekty to: przysadzista Wieża Kampana wraz ze wspomnianymi murami, bastion Gurdić, Wieża Zegarowa czy pałace mieszczańskie.

Dla nas jednak Kotor zawsze będzie się kojarzył z niezapomnianym zachodem słońca nad Zatoką, oglądanym z twierdzy św. Jana górującej nad miastem (wejście biletowane, cena 8 euro od osoby).
Do twierdzy prowadzi 1350 schodów, jednak każda kropla wyciśniętego podczas podejścia potu, jest warta widoków, jakie oferuje to miejsce. Szczególnie podczas spektaklu, jaki funduje zachodzące za górami słońce.

PERAST

Malutki, urokliwy Perast z nadbrzeżną promenadą, pałacykami pamiętającymi czasy panowania Republiki Weneckiej oraz XVIII-wiecznym kościołem św. Mikołaja to uroczy punkt programu podczas podróży po Czarnogórze.

Miasteczko położone u stóp blisko 900-metrowej góry, w miejscu gdzie dotyka ona wód zatoki, od wieków związane było z morzem. Oprócz portu, były tu stocznie i słynna szkoła morska, w której szkolili się przyszli dowódcy floty cara Rosji Piotra Wielkiego (dzisiaj w Peraście odwiedzić można wystawę marynistyczną w Muzeum Miejskim mieszczącym się w pałacu braci Bujović – koszt wstępu 2 euro od osoby).

Zabudowa miasteczka ucierpiała mocno podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku i do dzisiaj nosi jego ślady, choć na pierwszy rzut oka nie są one zauważalne.

Podobnie jak Kotor, Perast został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

W ramach zwiedzania miasta warto zaplanować rejs na pobliską Wyspę Matki Boskiej na Skale, połączony z oglądaniem z pokładu łódki niezamieszkanej Wyspy Św. Jerzego. Koszt rejsu to 5 euro od osoby, łódki kursują regularnie co 20 minut, powrót z wyspy można zaplanować w ramach dowolnego rejsu w stronę Perastu.

Na miasteczko spojrzeć można nie tylko od strony morza, ale również z góry – z wieży kościoła św. Mikołaja (nam się niestety to nie udało, wejście na wieżę było zamknięte) lub z poziomu szosy biegnącej górą równolegle do promenady miasta (tamtędy kursują autobusy, którymi możecie dotrzeć do Perastu z Kotoru lub Herceg Novi, tam również będziecie przemieszczać się samochodem, który podczas zwiedzania okolicy możecie zostawić na parkingu, z jednego lub drugiego krańca miasta).

Perast jest uroczym ale malutkim miasteczkiem, rejs na Wyspę Matki Boskiej na Skale trwa chwilę, pobyt na niej również nie zabiera wiele czasu – jeżeli więc gna was dalej, główne atrakcje okolicy będziecie w stanie ogarnąć w 2 godziny.
Może nawet uda wam się wypić szybką kawę w którejś z nadbrzeżnych knajpek Perastu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s