CZARNOGÓRA, GŁÓWNA
Dodaj komentarz

Czarnogóra. Monaster Ostrog

Spektakularna lokalizacja, barwne freski i mozaiki oraz atmosfera sprzyjająca wyciszeniu. Wśród sakralnych obiektów Czarnogóry nie ma piękniejszego miejsca niż Monaster Ostrog. Ale to nie wszystko. Ze względu na malownicze położenie klasztor śmiało można wyliczać jednym tchem z największymi atrakcjami kraju.

Monaster Ostrog ulokowany jest pomiędzy Niksicem a Podgoricą. Już kilkadziesiąt kilometrów przed celem, z lokalnej drogi, można dostrzec białą sylwetkę budowli wtopioną w zbocze Ostroškiej Gredy, górującej nad  Równiną Bjelopavlicką.

Im bliżej tym droga robi się bardziej eksponowana, wąska i kręta (ale ciągle o przyzwoitej nawierzchni). Najpierw mija się młodszy Dolny Monaster. Stąd strome serpentyny prowadzą do Monasteru Górnego, z charakterystyczną częściowo wykutą w skale białą cerkwią Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni.

Przed wejściem na teren Monasteru Górnego znajduje się parking. Popołudniową porą, poza sezonem nie mieliśmy problemu ze znalezieniem na nim miejsca. W sezonie bywa tu tłoczno, do tego stopnia, że samochód trzeba czasami zostawić przy Monasterze Dolnym (fundując sobie dodatkowy spacer, lub korzystając z transportu lokalnymi busikami).

Wejście na teren monasteru oraz parking są bezpłatne.

Monaster Ostrog to główny cel pielgrzymek prawosławnych mieszkańców Czarnogóry oraz turystów, pragnących poznać największe atrakcje kraju.

W monasterze przechowywane są relikwie założyciela klasztoru, XVII-wiecznego metropolity Stojana Jovanovicia, znanego też jako Bazyli (Wasyl) Ostrogski. Ciało świętego, które nie uległo rozkładowi, spoczywa w jednej z kaplic głównej świątyni.

Krzew winorośli oraz źródło, jakie według tradycji pojawiły się na zboczu skały, na której wznosi się monaster, tuż po śmierci jego założyciela, uważane są za cudotwórcze, szczególnie przy bezpłodności.

Monaster Ostrog to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względów sakralnych, ale również z powodu jego niezwykłej lokalizacji. Zawieszony wysoko w górze i niemal wtopiony w skały klasztor prezentuje się zjawiskowo. Do tego oferuje piękną, rozległą panoramę okolicy.

W klasztornych pomieszczeniach podziwiać można barwne mozaiki oraz XVII-wieczne freski.

W drodze powrotnej z klasztoru warto odwiedzić restaurację Koliba Bogetici, oferującą smaczne jedzenie i piękne widoki na okolicę.

opis innych atrakcji Czarnogóry znajdziecie w tym wpisie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s