GÓRY
Komentarzy 5

Bieszczady. Najpiękniejsze szlaki w polskich Bieszczadach Zachodnich

Zimą odludne, śpiące pod grubą kołdrą śnieżnego puchu, wiosną i latem ożywają zielenią porastających połoniny traw, by chwilę później zapłonąć czerwienią buków i feerią pozostałych jesiennych barw. Bieszczady. Synonim wolności, przestrzeni, i tęsknoty za tym co utracone.

To tu nietrudno o spotkanie z ukrytym w trawie lub drzemiącym w kapliczce aniołem. A gdy ten muśnie was swoim skrzydłem, możecie być pewni, że płomień bieszczadzkiego zauroczenia już w was nie zgaśnie.

W Bieszczady ze względu na odległość od naszego domu, nie zaglądamy tak często jak w Tatry. Jednak od kilku lat, raz do roku klimat i urok bieszczadzkiego wędrowania ściąga nas w to miejsce.
Z sennych i odludnych na co dzień, a ożywających jedynie w sezonie wiosek – Wetliny, Ustrzyk Górnych czy Wołosatego ruszamy na szlak, by znów zobaczyć ciągnące się po horyzont, falujące wzgórza, skubać borówki na szlaku i czuć na policzkach wiatr mierzwiący trawy tutejszych połonin.
A to już lista polecanych przez nas i jednocześnie najbardziej znanych (nie bez powodu) szlaków w polskich Bieszczadach Zachodnich. Oraz zdjęcia, które mamy nadzieję sprawią, że szybko zaczniecie pakować plecaki i szykować się w drogę.

POŁONINA WETLIŃSKA

Obok Caryńskiej – najsłynniejsza bieszczadzka połonina, wizytówka tego miejsca.
Równie słynne co ona sama jest położone na jej grzbiecie schronisko – kultowa Chatka Puchatka przez lata prowadzona przez człowieka-legendę Ludwika Pińczuka, zwanego Lutkiem. Mimo skromnych warunków (w schronisku brak prądu, bieżącej wody, wychodek na zewnątrz obiektu) warto spędzić tu noc – nie tylko dla klimatu miejsca, ale i magicznych wschodów i zachodów słońca nad słynną połoniną.

Chatka Puchatka zlokalizowana jest w pobliżu Hasiakowej Skały, wysokiego na 1228 m n.p.m. wierzchołka masywu Połoniny Wetlińskiej.
Do tego punktu Połoniny Wetlińskiej prowadzą:
szlak czerwony (będący fragmentem Głównego Szlaku Beskidzkiego), na który wejść można w Brzegach Górnych (ok. 1.30 h, ↓ 1.00 h),
czarny, a następnie żółty z kempingu „Górna Wetlinka” (ok. 1.45 h, ↓ 1.15 h),
żółty, najkrótszy, z Przełęczy Wyżnej (ok. 1 h, ↓ 0.45 h) idealny dla tych, którzy chcą obejrzeć zachód słońca lub zdążyć na jego wschód bez nocowania w Chatce.

Inną opcją jest ta, którą sami przetestowaliśmy, czyli wejście szlakiem żółtym od Starego Sioła (między wsiami Wetlina a Smerek) przez Przełęcz Orłowicza (1,5 h) na szlak czerwony.
Następnie grzbietem masywu – mając po obu stronach cudowne górskie panoramy – dotarcie na nocleg do Chatki Puchatka, by kolejnego dnia rano wciąż pod wrażeniem zachodu i wschodu słońca oglądanego tam właśnie, ruszyć dalej – w stronę Połoniny Caryńskiej.

zobacz propozycję szlaku na mapie


O Caryńskiej już za chwilę. A teraz Połonina Wetlińska i widoki, które oferuje.

zachód słońca nad Połoniną Wetlińską …

i wschód słońca w tym samym miejscu

POŁONINA CARYŃSKA

Nieco wyższa od Wetlińskiej, stanowi jej naturalną kontynuację. Nogi same rwą się do drogi, gdy po wschodzie słońca oglądanym przed Chatką Puchatka, widzi się panoramę Połoniny Caryńskiej w porannym słońcu.
Najwyższym z czterech wierzchołków Połoniny jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Rozciągają się z niego wspaniałe widoki na Małą i Wielką Rawkę, Góry Sanocko-Turczańskie i oczywiście Połoninę Wetlińską.
Przez Połoninę Caryńską prowadzi szlak czerwony (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego) z Brzegów Górnych do Ustrzyk Dolnych (ok. 3-3,5 godziny).
Najkrótszą opcją dotarcia do Połoniny Caryńskiej jest podejście szlakiem zielonym od strony Przełęczy Wyżniańskiej (1.10 h (↓ 0.40 h).
Jako punkt startowy można wybrać również osadę Widełki lub wieś Bereżki. W obu wypadkach szlak prowadzi przez Przysłup Caryński, obok którego mieści się schronisko Koliba.

zobacz propozycję szlaku na mapie

BUKOWE BERDO

Piękny, widokowy szlak. Grzbiet masywu Bukowego Berda z licznymi skałkami przypomina pokryty łuskami i kolcami smoczy ogon. Roztaczają się z niego rozległe, falujące panoramy. W najwyższym punkcie Bukowe Berdo osiąga wysokość 1311 m n.p.m.
Szlaki prowadzące grzbietem masywu startują w miejscowościach: Pszczeliny Widełki (szlak niebieski) i Muczne (żółty).

Wędrówkę można również rozpocząć w Wołosatem i stamtąd przez Rozsypaniec, widokowy Halicz, Krzemień i Bukowe Berdo dotrzeć do Pszczelin Widełek.

Opis tego właśnie szlaku, polecanego przez nas ze względu na widoki roztaczające się w tym kierunku wędrówki, znajdziecie TUTAJ.

zobacz propozycję szlaku na mapie

wersja letnia szlaku

i jesienna

TARNICA

Mierząca 1346 m n.p.m. Tarnica, z charakterystycznym stalowym krzyżem (upamiętniającym pobyt w tym miejscu ks. Karola Wojtyły w roku 1953), to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Najszybciej na jej wierzchołek dotrzeć można szlakiem niebieskim z Wołosatego. Stamtąd po 2 godzinach wędrówki trafia się na Przełęcz pod Tarnicą. Miejsce to od szczytu dzieli niecałe 15 minut podejścia żółtym szlakiem.

Na Przełęcz pod Tarnicą prowadzi również szlak czerwony z Ustrzyk Górnych. Wędrówka tą trasą to dodatkowo możliwość wejścia na Halicz (1 333 m n.p.m.) – trzeci co do wysokości szczyt polskich Bieszczadów z fantastycznymi panoramami.

zobacz propozycję szlaku na mapie

MAŁA, WIELKA RAWKA

Kolejna piękna, widokowa trasa. Wielka Rawka (1307 m n.p.m.) to najwyższy punkt pasma granicznego Bieszczadów. Wędrując grzbietem masywu podziwia się wspaniałe panoramy obejmujące m.in. Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz Tarnicę.
Dodatkową atrakcją może być podejście na Krzemieniec (1208 m n.p.m.) trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.

Rozpoczynając szlak w Ustrzykach Górnych i kończąc na Przełęczy Wyżniańskiej, przyjemnym i bardzo smakowitym akcentem okaże się na pewno wizyta w Bacówce PTTK pod Małą Rawką. Tutejsze naleśniki z borówkami to prawdziwy hit, którego koniecznie trzeba spróbować!

zobacz propozycję szlaku na mapie

SMEREK

Przez jego szczyt z charakterystycznym żelaznym krzyżem (1222 m n.p.m.) przebiega szlak czerwony,  będący częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Z wierzchołka rozpościerają się przyjemne panoramy m.in. na Połoninę Wetlińską, której przedłużeniem grzbietu jest Smerek.
Od słynnej połoniny szczyt oddziela Przełęcz Orłowicza (1075 m n.p.m.)

zobacz propozycję szlaku na mapie

A jaki jest Twój ulubiony szczyt lub szlak w Bieszczadach? Jak wygląda Twoja lista? Co dodałbyś do naszej?

I jeszcze jedno – jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

5 komentarzy

  1. Krystyna napisał(a):

    Fantastyczne krajobrazy bardzo ładnie pokazane. Byłam tam…. ho, ho i jeszcze więcej lat temu. Muszę się tam wybrać jesienią w tym roku (2021 ?).

    Do zobaczenia na ścieżce…

  2. D… napisał(a):

    Godnym polecenia jest Kamień Dwernik w szczególności jesienią. Rozciągająca się panorama jest urokliwa, a szlak łagodny.
    Latem polecam dla tych, którzy wolą wędrować w cieniu drzew😁

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s