GÓRY, GŁÓWNA
Dodaj komentarz

Słowacja. Tatry Niżne – najpiękniejsze szlaki.

Słowackie Tatry Niżne to górski raj nie tylko dla narciarzy. Dobrze znane tym ostatnim za sprawą ośrodka Jasná-Chopok, poza trasami do szusowania (i poza sezonem narciarskim) oferują około tysiąca kilometrów niezadeptanych przez turystów szlaków i bajkowe górskie panoramy.
W dodatku Tatry Niżne do niskich wcale nie należą, posiadając kilka dwutysięczników z najwyższym pośród nich Dziumbierem (2043 m n.p.m.), a ich nazwa związana jest nie tyle z wysokością co położeniem poniżej Tatr Wysokich.
Co oferuje to pasmo? Poza widokową wędrówką grzbietem grupy Dziumbiera, Salatynów czy masywu Praszywej, w Tatrach Niżnych stanąć można pod największym na Słowacji łukiem skalnym, znajdującym się niedaleko szczytu Ohnišťa lub odwiedzić jedną ze słynnych jaskiń Demianowskich.

Najbardziej rozwiniętą bazą wypadową do wędrówek w tym rejonie jest Jasná w Dolinie Demianowskiej. Stąd już tylko krok (no dobrze – raczej ponad tysiąc metrów przewyższenia) do fantastycznych widoków, jakie rozpościerają się ze szczytów tutejszych dwutysięczników, którymi są: Dziumbier, Chopok czy Deresze.

A to już propozycje najpiękniejszych, naszym zdaniem, szlaków w Tatrach Niżnych. I zdjęcia, które mamy nadzieję najskuteczniej zmotywują Was do odwiedzenia tego pasma górskiego.

SZLAK PRZEZ DERESZE (Dereše, 2004 m n.p.m.), CHOPOK (2024 m n.p.m.) i DZIUMBIER (Ďumbier, 2043 m)

Fantastyczny, widokowy szlak biegnący grzbietem grupy Dziumbiera z trzema dwutysięcznikami po drodze. Gorąco polecamy w okresie wiosenno-jesiennym. Zimą pewniejszą trasą będzie ta prowadząca wzdłuż wyciągów narciarskich do schroniska pod Chopokiem.

propozycja trasy (wiosenno-jesienna): Jásná ➡️ Dereše ➡️ Chopok ➡️ Ďumbier ➡️ Lučky

zobacz szlak na mapie

szlak Deresze-Chopok-Dziumbier

propozycja trasy (zimowa): Jásná ➡️ Chopok ➡️ Dereše ➡️ Jásná

zobacz szlak na mapie

Chopok – panoramy ze szczytu

Chopok – widok od strony Deresze

Deresze – panoramy ze szczytu

widok na Dziumbier

SZLAK PRZEZ OHNIŠTE (1538 m n.p.m.)

Główną atrakcją szlaku zdecydowanie nie jest zalesiony szczyt Ohnište, ale zlokalizowane w jego okolicy Okno, czyli wspomniany łuk skalny – największy na Słowacji. Skalne okno to naprawdę niezwykła, stworzona przez naturę konstrukcja. Znaleźć Okno i dojść do niego nie jest łatwo, ale jego widok i te, które roztaczają się przed nim są naprawdę niezapomniane!

propozycja trasy: Stanišovska dolina ➡️ Slemä ➡️ Ohnište ➡️ Okno ➡️ Ohnište ➡️ Stanišovska dolina

zobacz szlak na mapie

SZLAK DO SCHRONISKA ŠTEFÁNIKA (Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, Štefánička, 1740 m n.p.m.).

Schronisko – ważny węzeł szlaków – zlokalizowane jest pod najwyższym szczytem Tatr Niżnych. Proponowany szlak prowadzący grzbietem okolicznych wzniesień – to kolejna piękna, widokowa propozycja.

propozycja trasy: Sedlo Čertovica ➡️ Kumštové sedlo ➡️ Chata gen. Štefánika <- powrót

zobacz szlak na mapie

SZLAK PRZEZ SALATYN (Salatín, 1630 m n.p.m.)

Atrakcją proponowanego szlaku jest nie tylko wędrówka grzbietem Salatyna, wśród wysokiej kosodrzewiny, ale również przejście zarośniętego, skalistego i dzikiego wąwozu Hučiaky. Początkowy odcinek szlaku zielonego za Salatynem to swoisty survival polegający na przedzieraniu się przez kosówkę i pokonywaniu przeszkód w postaci zwalonych drzew. Super sprawa!

propozycja trasy: Ludrová ➡️ wąwóz Hučiaky ➡️ Salatin ➡️ Bohúňovo ➡️ Ludrová

zobacz szlak na mapie

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s