AZJA, Filipiny
Komentarz 1

Filipiny. Banaue, Hapao – tarasy ryżowe i gorące źródła

Dla jednych Filipiny to plaże z białym piaskiem i wygiętymi palmami, dla nas  – przede wszystkim okazja do kolejnego trekkingu w pięknych okolicznościach przyrody. Tym razem bez imponujących wysokości, jak to było w Nepalu, za to ze spektakularnymi górskimi widokami, o jakie nietrudno na głównej filipińskiej wyspie Luzon.
To właśnie Luzon obraliśmy za cel naszego pobytu na Filipinach. Skąd ten wybór? Odpowiedź jest prosta – w północnej części wyspy znajdują się wyjątkowe, liczące blisko 2 tysiące lat tarasy ryżowe, przez wielu uważane za ósmy cud świata.

Bramą, przez którą wkracza się w rejon ukrytych wśród gór Cordillera najpiękniejszych tarasów ryżowych jest miasteczko Banaue w prowincji Ifugao. Stąd wyruszyć można do słynnej wioski Batad, gdzie tarasowo ułożone pola tworzą zachwycający amfiteatr.

Najbliższa okolica Banaue również daje okazję podziwiania tarasów, i chociaż w północnej części wyspy jest jeszcze kilka oferujących podobne widoki miejsc (jak np. Maligeong), to jednak tarasy ryżowe Banaue i Batad  cieszą się największą sławą i popularnością. I jest to sława i popularność w pełni uzasadniona.

Większość turystów dociera do Banaue prosto z Manili, uciekając czym prędzej z przeludnionej, głośnej i brudnej metropolii w zachwycający świat natury.

Jeżeli jednak lubicie klimat wielkich miast, lub szybka ucieczka ze stolicy nie wchodzi w grę, o tym co warto zobaczyć w Manili, możecie przeczytać tutaj -> KLIK

Przejazd nocnym autokarem na trasie Manila-Banaue trwa około 9 godzin.
Opuszczając wieczorem tętniącą życiem metropolię, rano budzimy się w niezwykłym świecie filipińskiej prowincji, a górskie widoki zza szyb autokaru są najlepszą zapowiedzią czekających nas tam atrakcji.

tarasy ryżowe okolicy Banaue, wioska Hapao

Zanim jednak zaczniemy z nich korzystać, czeka nas najtrudniejszy etap poprzedzający podziwianie wspaniałych tarasów, czyli twarde negocjacje z miejscowymi organizatorami pobytu w Banaue i/lub Batad.
W większości atrakcyjnych turystycznie miejsc prowincji Ifugao lub Kalinga dostępne są papierowe ulotki z podanymi cenami wstępów, transportu czy wynajęcia przewodnika. W Banaue takich ulotek nie znajdziemy (dziwnym trafem wszystkie znikają). Warto zatem znać orientacyjną cenę danej usługi, zanim przyjdzie nam się zmierzyć z wybujałymi oczekiwaniami, oferujących tę usługę miejscowych.

Samo Banaue to niewielkie miasteczko rozłożone na stokach okolicznych gór, malownicze mimo szpetnej zabudowy, z jedną główną ulicą i placykiem, gdzie stoją jeepneye, jako centrum. Jest tu kilka restauracyjek i hosteli, w których pobyt uatrakcyjniany bywa wspólnym śpiewaniem karaoke przez liczne grono miejscowych pań.
Możecie być pewni, że po takim występie, przez kolejne dni nie pozbędziecie się z głowy melodii „This is the day that the Lord has made”.

W ramach jednodniowej wycieczki z Banaue (na którą przeznaczyć trzeba minimum 7 godzin) można podziwiać tarasy ryżowe z najlepszych punktów widokowych w okolicy, oraz dotrzeć do ulokowanej wśród tarasowych pól wioski Hapao, a następnie wziąć kąpiel w pobliskich gorących źródłach. Wędrówka przez Hapao do gorących źródeł to nie tylko malownicze krajobrazy wokół nas, ale też niezłe emocje. Szlak biegnie bowiem krawędziami tarasów ryżowych, wzmocnionymi betonem lub kamieniami. Jest więc okazja, by sprawdzić jak radzi sobie nasz błędnik, gdy pod nogami mamy jedynie wąski murek, z jednej strony graniczący z zalanym wodą polem ryżowym, z drugiej – kolejnym polem ryżowym, …. tylko że kilka metrów niżej.

Plątanina prowadzących krawędziami tarasów ścieżek dla miejscowych jest oczywiście czytelna, gorzej z turystami. Warto zatem rozważyć skorzystanie z usług lokalnego przewodnika, dzięki któremu unikniemy błądzenia po tym wyjątkowym labiryncie.

Pod koniec dnia warto również dotrzeć do punktu widokowego na tarasy, który znajduje się ponad Hiwang Village – mini skansenem z tradycyjnymi domkami ludu Ifugao.

Wycieczkę do Hapao i gorących źródeł oraz na punkty widokowe polecamy gorąco.
Jednak Banaue, skąd wyrusza się na ten jednodniowy trip, dla wielu to przede wszystkim baza wypadowa do Batad – wioski słynącej z najpiękniejszych tarasów ryżowych.
Ale to już temat na osobny wpis.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Jak dojechać
Z Manili do Banaue kursują nocne autokary. Najpopularniejsza firma obsługująca wymienioną trasę to Ohayami Trans. Bilety można kupić przez internet w cenie 490 PHP*. Autokary wyjeżdżają z dworca Sampaloc o godzinie 21.00 i 22.00. Taxi z dzielnicy Intramuros na dworzec 250 PHP.
Przejazd autokarem na trasie Manila-Banaue trwa około 9 godzin, z przerwami na toaletę. W czasie postojów można kupić coś do jedzenia – snaki, coś na ciepło, napoje.

Na miejscu – transport, wynajęcie przewodnika
Po przyjeździe do Banaue – jeszcze w autokarze – turyści przejmowani są przez osoby związane z Halfway Lodge & Restaurant (przy którym działa lokalna informacja turystyczna). Osoby te wypytują o plany związane z pobytem w Banaue, oferują darmowy transport do centrum (a dokładnie do wspomnianego Halfway Lodge & Restaurant) i oczywiście, znając już cel naszego przyjazdu, proponują swoje usługi.
Naturalnie, nie ma przymusu korzystania z ich oferty, jednak spora cześć osób nie szuka już innego rozwiązania i negocjując, bądź nie, korzysta z usług oferowanych w tym miejscu.

Tak, jak już pisaliśmy – w większości atrakcyjnych turystycznie miejsc prowincji Ifugao lub Kalinga dostępne są papierowe ulotki z podanymi cenami wstępów, transportu czy wynajęcia przewodnika. W Banaue są one niedostępne. Rzetelnych informacji w tym temacie udziela natomiast LJ, właścicielka knajpki Las Vegas.
My, nie chcąc tracić czasu po przyjeździe do Banaue, skorzystaliśmy z usług oferowanych w Halfway Lodge & Restaurant. Wyszedł z tego niezły pakiet w cenie 10 000 PHP (ok. 650 zł za 3 dni dla 3 osób) obejmujący:

– 3 noclegi dla naszej trójki (dwa w Banaue w Halfway Lodge & Restaurant, i jeden w Batad),

-transport pomiędzy najlepszymi punktami widokowymi w okolicy oraz do wioski Hapao w ramach jednodniowej wycieczki (van, trycykle),

-usługi przewodnika na trasie Hapao-gorące źródła oraz podczas trekkingu Banaue-Cambulo-Batad (1-szy dzień) i w samym Batad (2-gi dzień, wodospad),

-transport do miejsca, w którym rozpoczęliśmy trekking oraz na trasie Batad-Banaue (2 trycykle)

Dodatkowo płatne: gorące źródła wejście 70 PHP/os.

Inne możliwości dotyczące trekkingu i pobytu w Batad opiszemy w osobnym wpisie.

Noclegi, wyżywienie
Trzy najpopularniejsze miejsca w centrum Banaue oferujące noclegi, wyżywienie oraz pomoc przy organizacji pobytu (przewodnik, transport) to: Halfway Lodge & Restaurant, People’s Lodge oraz Las Vegas Lodge & Restaurant.
Ostatnie miejsce polecamy, jako knajpkę z naprawdę smacznym jedzeniem oraz punkt rzetelnej informacji turystycznej.
Nocleg w Las Vegas to koszt 1000 PHP/2 os. z prywatną łazienką, 400 PHP/os. za dorm ze wspólną łazienką.

My nocowaliśmy w Halfway – czysto, duży pokój z łazienką. Wieczorem można liczyć na występ karaoke miejscowych pań w opustoszałej hotelowej restauracji.

Przykładowe ceny w restauracji Halfway: kanapki 95-60PHP, dania mięsne 150-250 PHP, makarony 85 PHP, kawa 25-35 PHP, herbata 30 PHP

*100 PHP = 6,5 zł wg kursu z lutego 2018

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

1 komentarz

  1. Iwona Waszczykowska napisał(a):

    Czy da się w Banaue nocować i zwiedzić dodatkowo Sagadę?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s