AZJA, Filipiny, ZWIEDZAJĄC ŚWIAT
Komentarze 4

Filipiny. Trekking Banaue-Cambulo-Batad, tarasy ryżowe w Batad

Jeżeli biały piasek i wygięte palmy to waszym zdaniem niewystarczający powód, by odwiedzić Filipiny – poznajcie miejsce, które przekona was do tego kierunku na dobre.
Miejscem tym jest Batad – niewielka wioska w północnej części wyspy Luzon, położona wśród liczących 2 tysiące lat tarasów ryżowych, przez wielu uznawanych za ósmy cud świata.
Jeżeli dodatkowo nie boicie się zmęczyć i ubłocić, mając w planach wizytę w Batad, zdecydujcie się koniecznie na trekking Banaue-Cambulo-Batad.
Satysfakcja z możliwości oglądania spektakularnych krajobrazów będzie wtedy podwójna.


Bazą wypadową do Batad jest miasteczko Banaue, w okolicy którego również nie brakuje tarasów ryżowych.
O tym jak dojechać do Banaue, zorganizować tam pobyt i co zobaczyć ma miejscu przeczytacie tutaj -> KLIK

Możliwości dotarcia z Banaue do Batad jest wiele. Jedną z nich jest trekking przez wioskę Cambulo (który gorąco polecamy). Pierwszy etap trasy można pokonać trycyklem (dojazd zajmuje około 30 minut). Jazda kończy się wraz z asfaltową drogą na wysokości ok.1300 m n.p.m. Tutaj rozpoczyna się blisko 3-godziny szlak do położonego na wysokości 900 metrów Cambulo.

Szlak do Cambulo w początkowej części pokrywa się z trasą budowanej obecnie drogi dojazdowej. Koparki i ciężki sprzęt rozjeździły ten odcinek na dobre, a nierzadko padający w tej okolicy deszcz dopełnia reszty – szlak bywa bardzo błotnisty. Traci też sporo na swojej widokowości. Dopiero opuszczając główną drogę i schodząc na wąską ścieżkę prowadzącą do wioski, można zacząć cieszyć oczy bardziej harmonijnymi widokami.

W Cambulo warto zrobić przerwę i w lokalnej knajpce spróbować pity (podpłomyka) z dodatkami, przypominającego pizzę na bardzo cienkim cieście. Pycha!

Droga pomiędzy Cambulo a Batad to już zupełnie inna bajka – dżungla, tarasy – ten odcinek może być trudny do zrobienia bez przewodnika. Podobnie jak w Hapao, tu również tarasy ryżowe pokonuje się plątaniną prowadzących ich krawędziami ścieżek.

Po około dwóch godzinach od opuszczenia Cambulo szlak przekracza granicę Batad w najlepszy możliwy sposób, przez wysoko położony punkt widokowy z perspektywą na całą dolinę z tarasami ryżowymi i rozsianą wśród nich zabudową. Miejsce to wygląda niczym zachwycający, zielony amfiteatr – dzieło natury i rąk ludzkich.

Stąd do położonego naprzeciwko skupiska guesthousów, wśród których znajduje się odwiedzony przez nas Rita’s Mount View In jest około godzina drogi. A dokładniej – godzina balansowania na wąskich krawędziach tarasów ryżowych, kilka metrów powyżej leżących w dole poletek.

Taka gimnastyka plus wilgotne, gorące powietrze oraz bagaż w postaci plecaka potrafią wycisnąć z człowieka siódme poty. Na szczęście lokalna pizza (jak ta w Rita’s Mount View In) z widokiem na tarasy sprawi, że szybko poczujemy się jak w siódmym niebie.

Będąc w Batad warto zobaczyć pobliski wodospad. Dojście do niego z rejonu guesthousów (okolica Rita’s Mount View In) zajmuje godzinę czasu.

Otoczony skałami, bujną roślinnością i wodną mgiełką wodospad, pozwala na chwilę odpoczynku od upału. Daje też możliwość orzeźwiającej kąpieli. Niestety o orzeźwieniu nie pamięta się długo. Droga powrotna to bowiem wspinaczka z 650 na 950 m n.p.m. Dobrze, że towarzyszą jej widoki, które potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagającego łowcę spektakularnych pejzaży. W końcu nie bez powodu wioska Batad i jej tarasy uważane są za ósmy cud świata.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Bazą wypadową do Batad jest miasteczko Banaue.
Stąd do Batad kursuje codziennie jeepney (ok.14.00-15.00), cena biletu to 30-50* PHP.
Alternatywą jest wynajęcie trycykla (800 -1000 PHP w dwie strony w jeden dzień).
Od końca drogi dojazdowej dojście do Batad to kwestia 15 minut i nie sposób się tu zgubić.
Koszt wynajęcia przewodnika: z Banaue 1200 PHP za dzień, z Batad 500 PHP za dzień.
Zwiedzanie okolicy Batad (wodospad i tarasy) nie wymagają przewodnika, wyłącznie dobrej orientacji w terenie.

My zwiedziliśmy Batad w ramach pakietu, stworzonego i wynegocjowanego przez nas jeszcze w Banaue (w Halfway Lodge & Restaurant), który w cenie 10 000 PHP (ok. 650 zł za 3 dni dla 3 osób) obejmował:
– 3 noclegi dla naszej trójki (dwa w Banaue w Halfway Lodge & Restaurant i jeden w Batad),
-transport pomiędzy najlepszymi punktami widokowymi w okolicy oraz do wioski Hapao w ramach jednodniowej wycieczki (van, trycykle),
-usługi przewodnika na trasie Hapao-gorące źródła oraz podczas trekkingu Banaue-Cambulo-Batad (1-szy dzień) i w samym Batad (2-gi dzień, wodospad),
-transport do miejsca, w którym rozpoczęliśmy trekking oraz na trasie Batad-Banaue (2 trycykle)

Rzetelnych informacji w temacie cen udziela L J w restauracji Las Vegas w Banaue.

*100 PHP = 6,5 zł wg kursu z lutego 2018

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

4 komentarze

  1. Przemek napisał(a):

    Dzięki za rzetelny artykuł, jest bardzo pomocny w planowaniu wycieczki, będę w lutym 2020.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s