AZJA, Nepal, ZWIEDZAJĄC ŚWIAT
Komentarze 2

Nepal. Patan – Durbar Square, Golden Temple, Kumbeshwar Temple i inne zabytki

Położona u stóp Himalajów Dolina Katmandu kryje w sobie trzy zabytkowe miasta, będące w przeszłości niezależnymi ośrodkami. Jednym z nich, obok Katmandu i Bhaktapuru, jest Patan. 

O Durbar Square w Katmandu możecie przeczytać tutaj -> klik

A tu o świątyniach Katmandu -> klik

Wszystkie trzy miasta Doliny Katmandu posiadają zabytkowe place o tej samej nazwie – Durbar Square, wszystkie są zakurzone, brudne, hałaśliwe i przeludnione, jednak naszym zdaniem to właśnie w Patanie wspomnianego kurzu, tłumu ludzi i hałasu jest jakby mniej.

Może to zasługa słonecznego, nieupalnego dnia, ale w przeciwieństwie do moknącego w deszczu Bhaktapuru i spowitego smogiem Katmandu, Patan zrobił na nas naprawdę dobre wrażenie. Oddalony od stolicy kraju o niecałe pół godziny jazdy taksówką i  oddzielony korytem rzeki Bagmati Patan dokonał trudnej sztuki – pokazał urokliwą i kameralną stronę nepalskiego miasta.
Przyjemnie spacerowało się po tutejszym, pełnym zabytkowych budowli Durbar Square (niestety wciąż noszącym ślady kataklizmu, jakim było trzęsienie ziemi w 2015 roku). Równie przyjemnie błądziło się po wąskich uliczkach otaczających plac oraz odkrywało schowane wśród budynków mieszkalnych świątynie, by na koniec dnia odpocząć przy szklaneczce zimnego lassi w knajpce Casa Pagoda z widokiem na Durbar Square i jego wiekowe budowle.

Jak zatem wykorzystać dzień przeznaczony na zwiedzanie Patanu – drugiego co do wielkości miasta słynnej Doliny, ośrodka starszego o pięć wieków od założonego w 723 roku Katmandu?

W Patanie odwiedzić trzeba przede wszystkim Durbar Square, którego wschodnią ścianę zajmuje XIV-wieczny Pałac Królewski, rozbudowany w XVII i XVIII stuleciu. Plac przed pałacem zagospodarowany jest przez gęsto ustawione zabytkowe świątynie – kamienne i drewniane, wielopoziomowe, bogato zdobione. Niestety część z nich dodatkowo „zdobią” rusztowania – nadal trwają tu bowiem prace, mające na celu odbudowę świątyń zniszczonych podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku.
W sąsiedztwie Durbar Square znajduje się główny targ Patanu – Mangal Bazar. To tam, na tarasie jednego z budynków znajduje się dobry punkt widokowy na plac i jego budowle. Świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Durbar Square, Patan

Durbar Square, Patan

Kolejne punkty zwiedzania Patanu to dwie wyjątkowe świątynie: Golden Temple i Kumbeshwar Temple. Sama trasa wiodąca do nich oraz próba odnalezienia świątyń stanowi świetny sposób na poznanie wąskich uliczek i zaułków miasta.

Golden Temple to buddyjski klasztor, którego początki sięgają XII wieku. Wewnętrzny dziedziniec otoczony pasażami kryje misternie zdobioną niewielką świątynię z licznymi posągami i ścianą modlitewnych młynków.

Druga ze świątyń poświęcona jest Śiwie. Kumbeshwar Temple ukończona została w XIV wieku. Kąpiel w stawach znajdujących się na jej terenie i zasilanych wodami ze świętego jeziora Gosainkundu, zastępuje męczącą pielgrzymkę do tego miejsca. Odbywa się podczas hucznie obchodzonego święta, przypadającego na letnie miesiące, kiedy to tysiące pielgrzymów oddają część zanurzonemu w stawie lingamowi.

Mahabouddha Temple, ta świątynia ulokowana jest naprawdę wyjątkowo. Jej strzelista, wysoka konstrukcja w stylu śikhary wciśnięta jest między mieszkalne budynki zajmując część małego podwórka, do którego prowadzi z ulicy długie, wąskie przejście.
W pobliżu znajduje się słynny buddyjski klasztor Uku Bahal (Rudra Varna Mahavihara). Oba miejsca można zwiedzić na jednym bilecie (50 Rs./os.)

Patan warto odwiedzić nie tylko dla głównych zabytków miasta. Ciasne uliczki otaczające Durbar Square i okoliczne zaułki niemal na każdym kroku pozwalają odkryć fascynujący świat małych przyulicznych świątyń, zapomnianych podwórek, garkuchni w obskurnych norach, czy obwoźnych straganów. Świat obserwowany bacznie przez ozdobne, drewniane okna wiekowych domów.

Chcecie go poznać? Zapraszamy zatem na fotograficzny spacer po Patanie, mieście Doliny Katmandu.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI:

Katmandu-Patan przejazd taksówką 500 Rs., 20-30 min.
Durbar Square wstęp 1000 Rs./os.,
Uku Bahal (Rudra Varna Mahavihara)  plus Mahabouddha Temple wstęp 50 Rs.,
Golden Temple wstęp 50 Rs.
Kumbeshwar Temple wejście bezpłatne

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go, lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

uliczki Patanu

Golden Temple, Patan

Kumbeshwar Temple, Patan

Uku Bahal (Rudra Varna Mahavihara), Patan

uliczki Patanu

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s