EUROPA, UKRAINA
Dodaj komentarz

Ukraina, Lwów. Cmentarz Łyczakowski – jak zwiedzać lwowską nekropolię

CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI we Lwowie to nekropolia wyjątkowa. Miejsce wiecznego spoczynku znalazło tu około 500 tysięcy osób, wśród nich ludzie zasłużeni dla polskiej nauki i kultury m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Stefan Banach czy Seweryn Goszczyński, oraz przedstawiciele polskich zrywów narodowościowych (głównie weterani insurekcji kościuszkowskiej, uczestnicy powstania listopadowego i styczniowego).

Łyczakowska nekropolia w sercach Polaków zajmuje miejsce szczególne z jeszcze jednego powodu. Jest nim sprawa dewastacji i późniejszej odbudowy cmentarza Orląt Lwowskich – żołnierzy (głównie młodych chłopców) biorących udział w walkach o Kresy w latach 1918-1921.
Bestialsko zniszczone z polecenia władzy radzieckiej groby, zostały odbudowane po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę. Oficjalne otwarcie odnowionego cmentarza Orląt Lwowskich (Cmentarza Obrońców Lwowa) nastąpiło w 2005 roku.

Cmentarz Obrońców Lwowa

groby Orląt Lwowskich

Założony w 1786 roku cmentarz, jest jedną z najstarszych europejskich nekropolii.
Można jednak znaleźć na nim nagrobki z lat znacznie wcześniejszych, nawet z 1675 roku. Już bowiem w XVI stuleciu w miejscu tym chowano zmarłych na dżumę.

Zajmujący powierzchnię 40 hektarów cmentarz, w połowie XIX wieku został ukształtowany na wzór parku. Głównymi autorami tych przeobrażeń byli Karol Bauer i Tytus Tchórzewski.
I faktycznie zwiedzanie lwowskiej nekropolii przypomina spacer po parku – starannie wytyczonymi alejami, wśród wiekowych, pięknych drzew i zabytkowych nagrobków. Te ostatnie, w przypadku Cmentarza Łyczakowskiego nie epatują grozą śmierci, lecz ukazują ją poprzez alegoryczne postacie np. greckiego boga Tanatosa (który wraz z upuszczeniem pochodni życia człowieka za którym kroczy, kończy jego żywot), czy też płaczek. Wykute w kamieniu wizerunki zmarłych sprawiają wrażenie postaci pogrążonych we śnie lub odpoczywających. Często ich autorami są znakomici artyści rzeźbiarze. Stąd lwowska nekropolia to prawdziwe galeria rzeźby nagrobkowej i architektury.

W 1991 roku Cmentarz Łyczakowski otrzymał status muzeum. Status ten oznacza, że nowe pochówki w tej lokalizacji, mogą odbywać się tylko za zgodą dyrekcji obiektu.

Od początku swego istnienia Cmentarz Łyczakowski był miejscem spoczynku osób zasłużonych i znaczących, odzwierciedlającym wielonarodowy charakter Lwowa – znaleźć tu można groby nie tylko Polaków i Ukraińców, ale też Rosjan, Austriaków i Ormian.

Jednak dla Polaków Cmentarz Łyczakowski jest bez wątpienia wyjątkową nekropolią. Poniższa galeria przedstawia miejsca pochówku osób szczególnie zasłużonych dla naszego kraju. Tu zawsze znaleźć można znicze, kwiaty i polskie flagi.

pomnik poświęcony uczestnikom powstania styczniowego oraz ich mogiły, zw. Górką Powstańców na Cmentarzu Łyczakowskim

pomnik w miejscu pochówku filantropki Honoraty Borzęckiej, Cmentarz Łyczakowski

miejsce spoczynku Gabrieli Zapolskiej, słynnej pisarki, autorki m.in. „Moralności Pani Dulskiej”, Cmentarz Łyczakowski

A to już inne, równie piękne grobowce Cmentarza Łyczakowskiego.

miejsce pochówku Stanisława Ludkewicza (1879-1979) ukraińskiego kompozytora, badacza folkloru, muzykoznawcy

Cmentarz Łyczakowski

Cmentarz Łyczakowski

pomnik w miejscu grobowca rodzinnego Trenklów, Breuerów i Weiglów

Cmentarz Łyczakowski można zwiedzać z przewodnikiem, lub samodzielnie z zakupionym w kasie cmentarza planem (koszt symboliczny). Plan ten przedstawia na zdjęciach (zawierających również krótką biografię zmarłego), najbardziej godne uwagi miejsca pochówku. Oznaczone numerami groby naniesione są na plan w odpowiednich polach grobowych (a tych jest 86).

O POZOSTAŁYCH ATRAKCJACH LWOWA PISZEMY TUTAJ – KLIK

Odwiedzając Lwów planujesz zobaczyć Cmentarz Łyczakowski?  A może znasz już to miejsce? Będzie nam miło, gdy opowiesz o swoich planach lub doświadczeniach, tutaj.

Jeżeli zaś uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, możesz podzielić się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubić go, lub skomentować.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s