EUROPA, UKRAINA, ZWIEDZAJĄC EUROPĘ
Komentarzy 8

Ukraina. Lwów – co zobaczyć na miejscu.

Jak żadne inne miejsce, Lwów budzi wśród Polaków niezwykły sentyment. Już sama jego nazwa przywołuje obraz przedwojennego, rozśpiewanego  miasta oraz batiarów – wesołych łobuzów ze lwowskich przedmieść, bez grosza przy duszy ale z własnym kodeksem moralnym, kochających wolności, przyjaźni, oddaną kobietę i sam Lwów oczywiście. 
Są obrazy związane ze Lwowem, są i dźwięki. Dźwięki najsłynniejszego lwowskiego szlagieru, w wykonaniu równie słynnej pary batiarów, czyli Szczepcia i Tońcia – Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu? Tylko we Lwowie!
W czym zatem tkwi urok Lwowa? Dla Polaków na pewno w sentymencie za miejscem utraconym. A poza tym: w pięknych zabytkach, fascynującej mieszance dawnych kultur, w swoistym kolorycie tego miejsca, w coraz bogatszej ofercie lokali gastronomicznych i miejsc noclegowych, oraz – przy obecnym kursie hrywny – w atrakcyjnych cenach.
Decyzja o wizycie we Lwowie nie powinna być w tej sytuacji trudna. A skoro już zapadnie, warto dowiedzieć się co można, a nawet należy zobaczyć na miejscu.

RYNEK

widok z wieży ratuszowej, Lwów

Serce Lwowa, plac o wymiarach 142 na 129 metrów, otoczony przez 44 zabytkowe kamienice, a w nich – liczne muzea oraz restauracje i kawiarnie.
Z wieży ratusza, stanowiącego centralną budowlę rynku, roztacza się wspaniała panorama miasta. Należy pokonać 350 stopni oraz uiścić niewielką opłatę, by z wysokości 65 metrów podziwiać dachy lwowskich budynków i świątyń. Dojrzeć stąd można słynny włoski dziedziniec Kamienicy Weneckiej, a także trabanta w kawiarni na dachu, należącej do lokalu o nazwie Dom Legend (ul. Starojewrejska 48).
Rynek z ratuszem, będącym siedzibą Rady Miejskiej, to tętniące życiem serce Lwowa. Jego przeciwieństwem jest zapomniany Stary Rynek (na północ od centrum). Warto tu zajrzeć, by odpocząć od tłumu turystów i poczuć autentyczną, choć senną atmosferę miasta. W pobliżu znajduje się kościół Wszystkich Świętych i klasztor Benedyktynek oraz osobliwe podwórko zabawek.
W okolicy nowego rynku ulokowały się takie obiekty jak Arsenał Królewski (mieszczący archiwum, położony na tyłach kościoła Dominikanów), Baszta Prochowa oraz Arsenał Miejski, w którym mieści się Muzeum Oręża.

widok na Czarną Kamienicę, rynek we Lwowie

lwowskie restauracje i kawiarnie

OKOLICA PROSPEKTU SWOBODY

Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu, Lwów

Prospekt Swobody, czyli dawne Wały Hetmańskie, rozpoczyna się przy pomniku Adama Mickiewicza i prowadzi do gmachu Teatru Wielkiego (oficjalna nazwa to Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Iwana Franki).
Gmach ten, to jedna z najpiękniejszych budowli mieszczących operę. Zachwyca nie tylko z zewnątrz. Przepych i elegancja wnętrza wręcz rzucają na kolana. Warto wybrać się na jedno z przedstawień, lub za niewielką opłatą i przyzwoleniem obsługi zobaczyć wystrój opery (niestety obecnie w związku z przerwą wakacyjną w budynku prowadzony jest remont).
Prospekt Swobody to ulubiony bulwar mieszkańców Lwowa, miejsce ich spotkań i spacerów. Tu, na ławeczkach wzdłuż alei panowie grają w szachy, karty, lub spędzają czas na pogawędkach. Tu, znajduje się postój konnych dorożek, którymi można odbyć przejażdżkę po mieście. Tu, po obu stronach bulwaru wznoszą się wspaniałe, reprezentacyjne budynki, głównie z okresu austriackiego tj. Grand Hotel, dawna siedziba Galicyjskiej Kasy Oszczędności, czy słynny hotel George. Wieczorem deptak romantycznie oświetla ciepły blask latarni.

Prospekt Swobody, Lwów

Prospekt Swobody i pomnik Adama Mickiewicza, Lwów

WYSOKI ZAMEK  a raczej WZGÓRZE ZAMKOWE, które po nim zostało

widok na Lwów ze Wzgórza Zamkowego

Niegdyś miejsce lokalizacji grodu założonego przez Daniela Halickiego, który to gród został zdobyty i zniszczony w połowie XIV wieku. Podobny los spotkał murowany zamek, wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. Niszczona i odbudowywana twierdza, ostatecznie została rozebrana przez Austriaków pod koniec XVIII wieku.
W XIX wieku na Wzgórzu Zamkowym usypano kopiec upamiętniający zawarcie unii lubelskiej. Wykorzystano do tego m.in. ziemię z pola bitwy pod Racławicami, Kopca Kościuszki w Krakowie oraz grobów Mickiewicza i Słowackiego.
Za sprawą kopca, liczące około 398 metrów n.p.m. Wzgórze Zamkowe, podniosło się do wysokości 412 metrów. Obecnie jest to najpopularniejsze lwowskie wzniesienie, odwiedzane tłumnie za sprawą rozległej panoramy miasta, roztaczającej się z jego szczytu.
W pobliżu Wzgórza Zamkowego znajduje się kolejne, mniej oblegane miejsce oferujące widok na Lwów. To Lwia Góra lub Góra Piaskowa o wysokości około 395 metrów n.p.m.
Alternatywą dla obu wzniesień jest widok z tarasu u podnóża Wysokiego Zamku – osiągnięty bez wysiłku (można podjechać autem), ale nie tak rozległy, jak ze wzgórza.

Wzgórze Zamkowe i Kopiec, Lwów

widok na Lwów ze Wzgórza Zamkowego

CMENTARZ ŁYCZAKOWSKI

nagrobek na Cmentarzu Łyczakowskim, Lwów

Wyjątkowa nekropolia, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znalazło około 500 tysięcy osób, wśród nich jednostki zasłużone dla polskiej nauki i kultury m.in. Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Artur Grottger, Stefan Banach czy Seweryn Goszczyński, a także przedstawiciele polskich zrywów narodowościowych, i Orlęta Lwowskie – żołnierze biorący udział w walkach o Kresy w latach 1918-1921.
Układ wzorowany na parku oraz piękne zabytkowe nagrobki, które nie epatują grozą śmierci – to za ich sprawą spacer po Cmentarzu Łyczakowskim staje się pełną refleksji, ale i przyjemną chwilą wytchnienia od zgiełku miasta.

CMENTARZOWI ŁYCZAKOWSKIEMU POŚWIĘCILIŚMY OSOBNY WPIS Z DUŻĄ ILOŚCIĄ ZDJĘĆ – KLIK

cmentarz Orląt Lwowskich, Lwów

aleja na Cmentarzu Łyczakowskim, Lwów

KOŚCIOŁY I CERKWIE LWOWA

Katedra łacińska Wniebowzięcia NMP

To tu w 1656 roku król Jan Kazimierz złożył słynne Śluby Lwowskie. Katedra powstała z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1360-1493, w XVIII wieku przebudowana została w stylu rokokowym. Jej ozdobą jest zewnętrzna kaplica Boimów, uznawana za największe dzieło architektury manierystycznej w tej części Europy.

katedra łacińska Wniebowzięcia NMP, Lwów

Kościół Dominikanów

W czasach ZSRR utworzono w nim Muzeum Religii i Ateizmu. Dzięki temu wnętrze kościoła zachowało się w dobrym stanie. Świątynia wybudowana w XVIII wieku, uznawana jest za jeden z piękniejszych przykładów barokowej budowli sakralnej w Europie Środkowej. Obecnie kościół służy grekokatolikom, natomiast w części dawnego klasztoru działa Muzeum Historii Religii.

kościół Dominikanów, Lwów

Kościół św. Andrzeja zwany kościołem Bernardynów

Obecnie cerkiew grekokatolicka. Pierwotnie drewniany kościół z XV wieku, przebudowany w XVII stuleciu.

kościół św. Andrzeja zw. kościołem Bernardynów, Lwów

Katedra ormiańska Wniebowzięcia NMP

Świątynia o niezwykłym klimacie. Wnętrze sięgającej XIV wieku katedry, pokrywają wspaniałe malowidła Jana Henryka Rosena oraz zdobiąca kopułę mozaika Józefa Mehoffera przedstawiająca Trójcę Świętą.

katedra ormiańska Wniebowzięcia NMP, Lwów

Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Bogate wnętrze i piękny ikonostas – robią wrażenie. Pierwotnie mieścił się tu XVIII-wieczny kościół Trynitarzy, na którego ruinach wzniesiono w kolejnym stuleciu świątynię.

cerkiew Przemienienia Pańskiego, Lwów

Cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej

Zlokalizować ją można po mierzącej 65 metrów wieży-dzwonnicy. Ta słynna cerkiew wołoska z przełomu XVI i XVII wieku, poza wspomnianym elementem kompleksu, składa się z kaplicy Trzech Świętych Hierarchów oraz cerkwi właściwej.

cerkiew Zaśnięcia Matki Boskiej, Lwów

Wędrując szlakiem lwowskich świątyń, zapomnieć nie można również o kościele św. Piotra i Pawła, zwanym kościołem Jezuitów. Jest on jednym z najcenniejszych zabytków architektury barokowej we Lwowie.

PCHLE TARGI I BAZARY

pchli targ Wernisaż, Lwów

Kochacie starocie? Lubicie oglądać lub kolekcjonujecie stare pocztówki, książki, bibeloty? A może szukacie lokalnego rękodzieła lub chcecie zobaczyć, jak wygląda prawdziwy bazar rodem z okresu transformacji ustrojowej w naszym kraju, a nawet wcześniejszego – Lwów oferuje kilka takich miejsc.
Przeczytajcie i zobaczcie, a potem wybierzcie to, które odpowiada Wam najbardziej:
Pchli targ przy ulicy Podwalnej
Pchli targ Wernisaż
Krakowski Rynek
Rynek Halicki

pchli targ Wernisaż, Lwów

pchli targ Wernisaż, Lwów

SECESYJNE BUDYNKI I ŚLADY POLSKOŚCI

Tych pierwszych we Lwowie nie brakuje. Poszukiwanie drugich może stanowić fascynujące urozmaicenie trasy prowadzącej przez główne atrakcje miasta.

budynek Galicyjskiej Kasy Oszczędności

polskie napisy we Lwowie

KAWIARNIE I RESTAURACJE

Zdecydowanie temat na osobny wpis. Zabytkowe centrum miasta dosłownie usiane jest różnego rodzaju lokalami gastronomicznymi, których właściciele prześcigają się w pomysłach na tematykę, wystrój i ofertę tych miejsc.
Przy obecnym kursie hrywny rajd po lwowskich restauracjach i kawiarniach, to równoległa i niemal tak samo atrakcyjna lwowska trasa, co słynne zabytki miasta.

lokal Pijana Wiśnia przy Rynku we Lwowie

kawiarnia w pobliżu Opery Lwowskiej

Teatr Piwa Prawda z własnym mini browarem, Lwów

LWOWSKIE PODWÓRKA

Te okazałe, w stylu włoskiego dziedzińca Kamienicy Weneckiej, oraz ciche, ukryte i zapomniane. A również – osobliwe, jak chociażby podwórko zapomnianych zabawek (ul. Kniazia Lwa 3). Podczas wizyty we Lwowie zajrzyjcie koniecznie na kilka z nich, by poczuć autentyczny klimat miasta.

podwórko zapomnianych zabawek, Lwów

lwowskie podwórko

Ciekawe wersje wycieczek tematycznych po Lwowie proponuje biuro Kumpel-tour.

Wybierasz się do Lwowa? A może znasz już to miasto?
Jeżeli uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go, lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

8 komentarzy

 1. An Ja napisał(a):

  Potwierdzam, wszystkie wymienione wyżej miejsca warto zobaczyć, tym bardziej, że znajdują się one w bliskiej odległości od siebie i można je zwiedzać spacerując po uroczym Lwowie. Mnie najbardziej urzekła Katedra Ormiańska, która jest niepowtarzalna i wyjątkowa.

 2. O, widzę, że też dotarliście na Podwrórko Porzuconych Zabawek 🙂 Super. Nie każdy wie o tym miejscu 😀
  Piękne zdjęcia, ładnie uchwycony Lwów!

 3. Serdeczne dzięki za wspomnienie o naszej witrynie. W dzisiejszych czasach to rzadkość. Jeśli macie w planach jeszcze jakieś ciekawe materiały o Lwowie, które moglibyśmy podlinkować przy okazji tworzenia jakiegoś materiału to dajcie nam znać, bo trzeba przyznać – zdjęcia to macie lepsze! 🙂

  • Zawsze chętnie prezentujemy u nas dobry materiał 🙂 Wpisów z Ukrainy będzie kilka, może któryś Wam będzie pasował 😉
   Miło, że zdjęcia się podobają, tym bardziej, że Wasze bardzo fajne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s