GŁÓWNA, Słowacja
Komentarzy 11

Słowacja. Wielka Fatra, szlak Kriżna-Ostredok-Ploska

Złociste trawy na rozległych halach pięknie komponują się z błękitem nieba. Całości obrazka dopełniają falujące po horyzont górskie panoramy. Prawdziwa Kraina Łagodności, tak śmiało można by nazwać słowacką Wielką Fatrę na odcinku Kriżna-Ostredok-Ploska.
I faktycznie, tutejszy krajobraz to niemal wyłącznie łagodne kształty fatrzańskich wzniesień. Jedyny kontrast dla tej łagodności stanowią rozsiane to tu, to tam wapienne skałki oraz silny wiatr, którego porywy targają ubraniami wędrujących szlakiem turystów i złocistymi grzywami traw.

Słowacja to dla miłośników gór z Polski rodem, dobrze znany kierunek. Łatwo tu dojechać, blisko i do tego jest w czym wybierać, gdy chodzi o pasma górskie. Poza Tatrami – których przeważająca część wraz z najwyższymi szczytami leży właśnie na Słowacji – kraj ten oferuje wędrówki mniej znanymi i zatłoczonymi pasmami takimi jak np. Mała czy Wielka Fatra.

O MAŁEJ FATRZE I SZLAKU WIELKI KRYWAŃ-PEKELNIK-CHLEB MOŻESZ PRZECZYTAĆ TUTAJ

Wielka Fatra zaliczana do Karpat Wewnętrznych, ulokowana jest między Małą Fatrą a Tatrami Niżnymi. Szlaków jest tu dużo, za to turystów niewielu. Niewielka jest też baza turystyczno-noclegowa w postaci schronisk – liczy zaledwie 3 obiekty.

Spośród schronisk Wielkiej Fatry najbardziej znanym jest Chata pod Borišovom. Chcąc przemierzyć główny grzbiet pasma w całości, najlepiej przenocować właśnie tutaj – schronisko położone jest bowiem w połowie trasy. Natomiast schodzenie na nocleg do dolin a następnie powrót na szlak, oznacza konieczność ponownego pokonania różnicy poziomów rzędu 1000 metrów. Pozostałe schroniska to: górski hotel na Kralowej Studni oraz na Smrekowicy.

Wielka Fatra ma kształt litery Y. Podstawa Y skierowana na południe, to odcinek pasma na którym znajdują się jego najwyższe szczyty, czyli Ostredok (1592 m n.p.m.), Kriżna (Krížna 1574 m n.p.m.) oraz pełniąca rolę zwornika Ploska (Ploská 1532 m n.p.m.).

widok z Kriżnej, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

widok na Kriżną, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

na Ostredok, Wielka Fatra

23-kilometrowa trasa obejmująca wszystkie 3 szczyty to 8 godzin sprawnej wędrówki. Bazę wypadową stanowi miejscowość Vyšná Revúca. Stąd, najpierw za zielonymi, a następnie żółtymi znakami póki co bez większego wysiłku docieramy do szlaku czerwonego. Teraz czeka nas dość męczący i długi etap trasy, czyli podejście przez las. W końcu wychodzimy na otwartą przestrzeń, osiągając odcinek grzbietu niedaleko Kriżnej, noszący nazwę Rybovské sedlo. Na szczycie Kriżnej powinniśmy się znaleźć po około 3,5 godzinie od rozpoczęcia wędrówki.

Wierzchołek Kriżnej jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. Wszystko za sprawą wysokiego na 51 metrów masztu przekaźnika telekomunikacyjnego. Choć trudno uznać go za ozdobę szczytu, to dzięki niemu podczas wędrówki grzbietem Wielkiej Fatry, łatwo będzie nam obserwować jakie postępy zrobiliśmy na trasie.

No właśnie, wraz z wejściem na szczyt Kriżnej rozpoczyna się najprzyjemniejsza i najbardziej widokowa część szlaku. Nadal wędrując za czerwonymi znakami, przez ponad 3 godziny nie opuszczamy głównego grzbietu Wielkiej Fatry, podziwiając rozległe górskie panoramy oraz szumiące złote trawy tutejszych hal.
I oczywiście łapiąc lekką zadyszkę podczas kolejnych podejść najpierw na Ostredok, następnie na Ploskę.

Szlak można wydłużyć o podejście pod Chatę pod Borišovom. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu, ze szczytu Ploski warto przynajmniej zejść w stronę schroniska, np. do krzyżówki szlaków Nad Studeným.
Widok z tego miejsca to najbardziej malownicza panorama podczas całej wędrówki.
Trzymając się zielonego szlaku ruszamy stąd w stronę Sedla Ploskej. Na przełęczy zmieniamy szlak na żółty i niecałe półtorej godziny później docieramy do miejsca, w którym rozpoczęliśmy trasę, czyli miejscowości Vyšná Revúca.

Tam czeka na nas słowackie piwo lub szklaneczka Kofoli w lokalnej knajpce rodem z PRL-u, oraz być może udział w radosnym biesiadowaniu z miejscowymi.

A może wolicie opisaną trasę przejść w odwrotnym kierunku? 😉

Znasz Wielką Fatrę i jej szlaki, czy dopiero zamierzasz tam wyruszyć? Podziel się swoimi doświadczeniami albo planami tutaj.
Jeżeli zaś uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło gdy postanowisz się nim podzielić w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go, lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

trawiaste hale na szlaku Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

Ploska, Wielka Fatra

okolica Nad Studeným, Wielka Fatra

szlak Kriżna-Ostredok-Ploska, Wielka Fatra

A tak wygląda przebieg szlaku na mapie turystycznej KLIK

11 komentarzy

  1. Żaneta napisał(a):

    Cześć.
    Bardzo przydatny opis szlaku. Właśnie w sierpniu się tam wybieram i pomału układam trasy. Kocham Bieszczady, a W. F. je przypomina. Już się cieszę na ten wyjazd i to dzięki Waszym pięknym zdjęciom. Pozdrawiam. Ż.

  2. Krystian napisał(a):

    Super zdjęcia! A te widoki to jet to, czego właśnie szukałem.
    Zastanawiam się nad wyprawą tam, ale z plecakami bez bazy wypadowej z noclegami w schroniskach, więc ciekawi mnie jak by tam było z noclegami nie schodząc w doliny. Planuję potem przejść do Niżnych Tatr.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s