AZJA, INFORMACJE, oman
Komentarzy 13

12 godzin w Maskacie, stolicy Omanu – zabytki, atrakcje, ceny

Lubimy wyjazdy, podczas których poza głównym punktem podróży, udaje nam się odwiedzić inne kraje. Możliwość taką stwarzają międzylądowania na długich trasach lotniczych. Przerwy te, pozwalają na pobyt w miejscach często zupełnie odmiennych kulturowo od finalnego celu wyprawy. Tak właśnie było podczas tegorocznej podróży do Nepalu, gdy w trakcie lotu na trasie Mediolan-Katmandu, czekał nas kilkunastogodzinny postój w stolicy Omanu, Maskacie.
Intensywnie wykorzystaliśmy ten czas, a teraz chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami, do których dorzucamy garść podstawowych informacji o kraju.


NA POCZĄTEK – OMAN, CO WARTO WIEDZIEĆ

Położony w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego Oman, sąsiaduje od zachodu z Jemenem, Arabią Saudyjską i ZEA. Pozostałe granice państwa oblewają wody Zatoki Omańskiej i Morza Arabskiego oraz Zatoki Perskiej (do kraju należy bowiem półwysep Musandam, oddzielony obszarem ZEA).
Powierzchnia Omanu pod względem wielkości zbliżona jest do tej, którą zajmuje Polska (309 tys. km2).

Krajobraz w obrębie czterech gubernatorstw i pięciu regionów, na które podzielony jest  Oman, obejmuje zarówno łańcuch górski Hadżar, wydmy Szarkijja, rozległa pustynię Ar-Rab al-Chali oraz nieurodzajny pas Wybrzeża Południowo Zachodniego, jak i położony na południu kraju żyzny obszar nadbrzeżnego regionu Dhofar (Zufar) z gajami palm kokosowych i plantacjami bananowców.

Panujący w Omanie klimat zwrotnikowy suchy, charakteryzuje się małą ilością opadów lub ich brakiem (wyjątek stanowią monsunowe deszcze nawiedzające i nawadniające wspomniany południowy region) oraz wysokimi temperaturami. Latem na obszarach pustynnych słupki rtęci sięgają 50°C, a średnia temperatura w kraju wynosi (a często nawet przekracza) 35°C. Dopiero miesiące zimowe (ze średnią temperaturą 24-27°C ) przynoszą ulgę od upałów.
Dokuczliwe wysokie amplitudy dobowe, typowe dla obszarów pustynnych, dotyczą przez cały rok większości kraju.

Zawdzięczający swój rozwój zasobom ropy naftowej Oman, to kraj muzułmański z islamem jako religią państwową oraz tradycyjnym, podporządkowanym wierze stylem życia. Mieszkańców obowiązuje prawo szariatu.
Taki stan rzeczy nakłada na turystów określone wymogi dotyczące ich stroju i zachowania, w obu kwestiach mniej swobodnego, niż w krajach zachodnich. Wystarczy jednak uszanować panujące w Omanie zasady, by doświadczyć prawdziwej gościnności i życzliwości ze strony jego mieszkańców.

Państwem będącym monarchią absolutną rządzi sułtan. Obecnie, władzę w Omanie pełni Kabus Ibn Sa’id, który w wyniku przewrotu pałacowego z 1970 roku, odsunął od rządów swego ojca. Pierwszą decyzją nowego władcy było ujednolicenie nazwy państwa z Sułtanat Maskatu i Omanu na oficjalnie obowiązujący Sułtanat Omanu.

OMAN – WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Jednostka monetarna Omanu to rial omański OMR, ze sztywnym kursem względem amerykańskiego dolara (1 OMR= 2,6 $). 1 rial w kwietniu 2017 miał równowartość ok. 10,5 zł. Dolary i euro wymienić można na lotnisku, lub w kantorach na terenie dużych miast.

W Omanie dniami wolnymi od pracy jest piątek i sobota. W piątki większość atrakcji turystycznych jest nieczynna.

Pobyt w Omanie nie wymaga szczepień obowiązkowych.

Aktualny czas w Omanie

Nie ma ambasady Sułtanatu Omanu w RP, najbliższa znajduje się w Berlinie, i odwrotnie – na terenie Omanu brak polskiej placówki dyplomatycznej, najbliższa mieści się w Arabii Saudyjskiej.

Obywatele RP objęci są obowiązkiem wizowym. Posiadając paszport ważny przez minimum 6 kolejnych miesięcy, turystyczną wizę do Omanu kupić można na każdym przejściu granicznym w kraju.
Nasze doświadczenie z lotniska w Maskacie pokazuje, że wiza wydawana jest bez problemu, bez wypełniania formularzy, nie wymaga zdjęć, ani konieczności podania adresu hotelu czy innego miejsca pobytu w Omanie. Kupuje się ją przy stanowisku Travelex Money Exchange.
Koszt wystawienia wizy na okres 10 dni wynosi 5 OMR, 30 dni – 20 OMR. Dokument można przedłużyć raz, o wybrany pierwotnie period czasu.
Przedłużyć pobytu nie można jedynie w przypadku wizy dubajskiej (która uprawnia do wjazdu bez opłaty na teren Omanu).

MASKAT – CO ZOBACZYĆ W STOLICY OMANU

Tradycyjny charakter oraz malownicza lokalizacja to główne atuty Maskatu, stolicy kraju leżącej między górami, a granatowymi wodami Zatoki Omańskiej.  Oprócz atrakcyjnego położenia to zadbane, czyste i przyjazne miasto oferuje kilka obiektów i miejsc wartych zobaczenia. Oto one:

WIELKI MECZET, CZYLI MECZET SUŁTANA KABUSA, położony mniej więcej w połowie drogi między lotniskiem a bulwarem w Mutrah, to największa tego typu budowla w Omanie, mogąca pomieścić 20 tysięcy wiernych. Salę modlitewną meczetu pokrywa perski dywan (utkany przez 600 kobiet w ciągu 4 lat), a oświetla 35 żyrandoli ozdobionych kryształami Swarovskiego. Trwającą 6 lat budowę meczetu ukończono w 2001 roku.
Obiekt dla zwiedzających udostępniony jest w godzinach 8.30-11.00, w każdym dniu tygodnia poza piątkiem.
Turystów obowiązuje odpowiedni strój: kobiety powinny mieć zasłonięte włosy, długą spódnicę lub spodnie, bluzkę z długim rękawem, mężczyźni długie spodnie zamiast spodenek.

Wielki Meczet w Maskacie

NADMORSKI BULWAR MUTRAH położony nad zatoką – z widokiem na jej granatowe wody i statki w porcie Mina Sultan Qaboos z jednej strony, a tradycyjną białą zabudowę na tle gór z drugiej – to najbardziej reprezentacyjna część miasta.

bulwar Mutrah w Maskacie

Przemieszczając się tutejszym deptakiem Corniche dotrzeć można na tradycyjny targ Mutrahu (Suk) z wejściem w kształcie bramy zwieńczonej kopułą i mnóstwem stoisk oferujących orientalne produkty i pamiątki (np. handżary – sztylety z zaokrągloną końcówką).

targ Mutrahu w Maskacie

widok na fort Muttrah w Maskacie

Po drodze (idąc od ronda z rybami) mija się szyicki meczet z mozaikowym, niebieskim minaretem oraz kopułą. Z Corniche doskonale widać również jeden z kilku fortów (fort Muttrah), pamietających czasy obecności Portugalczyków.

Miejscem zdecydowanie mniej reprezentacyjnym, za to tętniącym życiem i barwnym, jest targ rybny, odbywający się codziennie rano do godziny 10.00 na terenie portu (na lewo od ronda z rybami).
Dla nas miejsce to, dzięki swej autentyczności, nagromadzeniu ciekawych postaci i sytuacji okazało się fotograficznym rajem oraz główną atrakcją pobytu w Maskacie.

targ rybny

STARE MIASTO to centrum administracyjno-polityczne Omanu, którego serce stanowi Pałac Sułtana (Qasr Al Alam) z górującymi po obu jego stronach Bliźniaczymi Fortami: Al Mirani od zachodu i Al Dżalani od wschodu. Wzniesione w XVI wieku przez Portugalczyków twierdze (podobnie jak fort Muttrah), są niestety zamknięte dla turystów. Podziwiać można je jedynie z zewnątrz.
Pałac Sułtana to z kolei obiekt współczesny, wybudowany na początku lat 70-tych XX wieku, na polecenie sułtana Kabusa.

kompleks budynków wokół Pałacu Sułtana w Maskacie

Do Starego Miasta dotrzeć można z Mutrah pieszo. Zanim w 1929 r przeprowadzono drogę przez skały, był to jedyny (poza morską trasą) sposób znalezienia się na jego terenie.

Po drodze do Starego Miasta mija się Park Riam z górującym nad okolicą obiektem w kształcie kadzielnicy oraz Muzeum w Bramie.

park Riam w Maskacie

Muzeum w Bramie

Muzea to jeden z mocnych punktów miasta. W rejonie Corniche odwiedzić można 100-letni dom Bait al Baranda, gdzie w interaktywny i multimedialny sposób przedstawiono geologiczne oraz historyczne dzieje Maskatu.
Wspomniane Muzeum w Bramie poświęcone jest historii Omanu. W jego pobliżu znajduje się Bait Al Zubair, kompleks trzech budynków prezentujący bogate zbiory rodziny Zubair – świadectwo tradycji i zwyczajów Omanu.
Nowym obiektem w stolicy jest The National Museum.

Tych, którzy wolą spędzać czas na świeżym powietrzu, z pewnością zachwycą plaże Maskatu (np. w dzielnicy Shatti Al Qurm, plaża Kantab lub Bandar Dżissah).

MASKAT PRAKTYCZNIE

Dojazd z lotniska do Mutrah trwa około 20 minut (odległość to 30 km, w połowie drogi znajduje się Wieki Meczet). Cena wyjściowa oferowana na lotnisku to 10 OMR.
Aby obniżyć koszt przejazdu, wystarczy przejść przez piętrowy parking naprzeciwko hali odlotów, następnie kładką nad autostradą na przystanek busów (które wywiozą nas poza okolicę lotniska) lub w tym rejonie zatrzymać taksówkę.
Za wspomniany kurs taksówką zatrzymaną na Sultan Qaboos Highway, zapłaciliśmy 5 OMR.

Ponieważ nasz pobyt w Maskacie wypadł w piątek – dzień, w którym Wielki Meczet jest zamknięty dla zwiedzających, oglądanie go z zewnątrz odłożyliśmy na późne popołudnie.

Po dotarciu do Mutrah, w pierwszej kolejności ruszyliśmy na targ rybny (na lewo od ronda z rybami), który z reguły trwa do godziny 10.00. Jak już pisaliśmy, miejsce to zachwyciło nas swoją atmosferą i autentyzmem.
Z targu pieszo powędrowaliśmy bulwarem Corniche w stronę Starego Miasta. Tam naszym celem był Pałac Sułtana.
Taki spacer to pięciokilometrowa przechadzka. Po drodze zahaczyliśmy o targ Mutrah i Park Riam, podziwiając przez większość czasu malowniczą zatokę, i stojące na jej straży ruiny fortów.
Powrót taksówką ze Starego Miasta na lotnisko, z godzinnym postojem pod Wielkim Meczetem, kosztował nas 9 OMR.

widoki na trasie Mutrah-Stare Miasto w Maskacie

CENY

Posiłek w coffee shopie (dla miejscowych) w Mutrah złożony z chicken curry, omleta, 2 porcji  płaskiego chleba w stylu paratta, 3 herbat i kawy to koszt 2 OMR.
Mała butelka wody na wynos –  0,1 OMR.
W Starym Mieście za obiad zapłaciliśmy 5 OMR (2 soki z mango, 2 cole, chicken butter, paratta, chicken cream soup, kawa).
Ceny na lotnisku: mała butelka wody 0,6-0,9 OMR, muffin Costa Coffe 1,4 OMR, kanapka 2,1-2,7.
Przechowalnia bagażu: 2 OMR za pozostawienie plecaka na 12 godz.

13 komentarzy

 1. elanoga napisał(a):

  Ten kraj kusi mnie bardzo. tym bardziej, że mam w nim mnóstwo znajomych. chyba trzeba bezie niedługo tam pojechać. W końcu

 2. Szymon napisał(a):

  a ładna chociaż ta wiza? 😉 te zdjęcia kojarzą mi się… w sumie nie wiem, z czym (trochę z Jordanią, trochę z Waszymi zdjęciami z Uzbekistanu)… ale ogólnie wydaje się być fajnie

 3. Karolina napisał(a):

  Od dawna planuję Oman, w sumie to nawet kiedyś byłam na chwilę przy okazji podróży po ZEA, ale tylko w tej mniejszej części, na „cypelku”. Oman zawsze wydawał mi się mniej konserwatywny od krajów sąsiadujących, przyjazny dla turystów z zachodu. Potwierdzisz?

 4. Nigdy nie rozpatrywałam Omanu w kategorii kraju, który potencjalnie chciałabym odwiedzić. Ale jak patrzę na zdjęcia, to jestem zachwycona. Kto wie, może kiedyś. Póki co pozostaje mi oglądać fotografie i czytać relacje stamtąd 😉

 5. Wspaniale się prezentuje! Ten kraj, i jego stolica, są od dawna na mojej liście do odwiedzenia i tylko zostałem jeszcze bardziej zachęcony! Pozdrawiam!

 6. nie_wypada napisał(a):

  Fantastyczne zdjęcia! Jakim sprzętem zostały zrobione?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s