CZECHY, EUROPA, ZWIEDZAJĄC EUROPĘ
Dodaj komentarz

Czechy. Ołomuniec

Światło zachodzącego słońca jak zwykle robi swoje. Za jego sprawą elewacje kamienic wokół rynku, a przede wszystkim ceglasty dach ratusza ulokowanego w centrum, nabierają głębokich, ciepłych barw. Z wieży kościoła św. Maurycego ogarniamy wzrokiem panoramę czeskiego Ołomuńca, z pięknie prezentującym się z tej perspektywy Górnym Rynkiem, i widoczną w jego prawym rogu słynną kolumną Trójcy Przenajświętszej.
Krótki, październikowy dzień rozpoczęty wizytą w krzyżackim zamku Bouzov, dobiega końca. Jeszcze tylko czosnkowa polévka* oraz smažený sýr w przytulnej, lokalnej knajpce i możemy wracać do domu. Powrotowi towarzyszy myśl, że Czechy to jednak kraj niedoceniony, który nie kończy się na Pradze. Myśl ta, szybko przeradza się w postanowienie – musimy częściej zaglądać do naszych południowych sąsiadów. O tak!

Wciąż pod wrażeniem zamku Bouzov, w cudownie jesiennych okolicznościach przyrody, mkniemy przez łagodnie pofałdowane tereny Północnych Moraw w stronę Ołomuńca. Chęć szybkiego dotarcia do miasta, powstrzymuje jedynie myśl o wysokiej pokucie*, jaka w Czechach wiąże się z przekraczaniem podczas jazdy dozwolonej prędkości. Na szczęście nasza cierpliwość nie zostaje wystawiona na próbę. Bouzov od Ołomuńca dzieli niewiele ponad 30 kilometrów odległości. Po pół godzinie drogi jesteśmy na miejscu.

Ołomuniec – historyczną stolicę Moraw – ciężko znaleźć w rankingu najczęściej odwiedzanych miejsc. Tymczasem miasto może pochwalić się zabytkową starówką, drugą w Czechach po praskiej pod względem wielkości. To tu, na Górnym Rynku (Horní náměstí) znajduje się wysoka na 35 metrów, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kolumna Trójcy Przenajświętszej. Tu szemrzą liczne fontanny, barokowe kościoły zachwycają przepychem wnętrz, a katedra św. Wacława swym wyglądem i rozmiarami dorównuje stołecznej katedrze św. Wita. Tu, by spojrzeć na zabytkowe centrum z góry, nie potrzebny jest dron. Wystarczy wspiąć się na wieżę ratuszową, lub wieżę kościoła św. Maurycego i już można zachwycać się wspaniałą panoramą miasta.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Ołomuńcu? Oto lista. I oczywiście zdjęcia. Bo chyba nic nie zachęca bardziej do zwiedzania, niż zamknięte w kadrze obrazy.

HORNÍ NÁMĚSTÍ, czyli Górny Rynek. Jego centralną część zajmuje wybudowany w XV wieku RATUSZ z oryginalnym zegarem, dziełem mistrza Hanusza, twórcy słynnego praskiego czasomierza. Odnowiony w duchu socrealizmu zegar, o każdej pełnej godzinie pokazuje dziś zamiast świętych, postaci ludu pracującego. Z wieży ratuszowej roztacza się piękna panorama miasta.
Najważniejszym obiektem Horní Náměstí jest jednak KOLUMNA morowa TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ, uznawana za największą tego typu budowlę w Europie Środkowej. Prace nad nią trwały 38 lat. W 2001 roku ołomuniecka kolumna znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

KOŚCIÓŁ ŚW. MAURYCEGO to gotycka budowla z pięknymi witrażami, w pobliżu Górnego Rynku. Kolejna szansa spojrzenia na miasto z góry za sprawą kościelnej wieży. Warto skorzystać!

DOLNÍ NÁMĚSTÍ, czyli Dolny Rynek z barokowymi kamienicami, kolumną maryjną i fontannami położony jest na południe od jego górnego odpowiednika.

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA z przełomu XVII i XVIII wieku o bogatym barokowym wnętrzu, z Ostatnią Wieczerzą nad głównym ołtarzem to kolejne warte odwiedzenia miejsce. Kościół przylega do klasztoru Dominikanów, założonego w XIII wieku.
W okolicy zobaczyć jeszcze należy secesyjną willę Primavesi oraz kaplicę św. Jana Sarkandra z początku XX wieku.

NÁMĚSTÍ REPUBLIKY, jego najważniejsze punkty to jezuicki kościół Matki Bożej Śnieżnej oraz Ołomunieckie Muzeum Sztuki i Muzeum Regionalne.

KATEDRA ŚW. WACŁAWA przy Václavské náměstí robi wrażenie wielkością i gotycką strzelistością budowli. Zdecydowanie najwspanialszy spośród kościołów Ołomuńca.

W pobliżu znajduje się ZAMEK OŁOMUNIECKI z XIII wieku oraz KAPLICA ŚW. ANNY. Ten pierwszy, będący dawniej rezydencją biskupów, dziś prezentuje jedynie cień dawnej świetności.

Barokowy KLASZTOR HRADISKO, obecnie szpital wojskowy. Pięknie prezentuje się na tle ołomunieckich budynków, widzianych z wieży kościoła św. Maurycego.

A teraz czas na obiecane zdjęcia!

*polévka (czes.) – zupa
*pokuta (czes.) – mandat

ratusz, Horní Náměstí w Ołomuńcu

kolumna Trójcy Przenajświętszej

Dolní Náměstí, Ołomuniec

katedra św. Wacława, Ołomuniec

okolica Náměstí Republiky

widok na Horní Náměstí z wieży kościoła św. Maurycego

widok na klasztor Hradisko

kościół św. Michała i klasztor dominikanów w Ołomuńcu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s