EUROPA, Słowacja, ZWIEDZAJĄC EUROPĘ
Komentarze 2

Słowacja. Mała Fatra – Wielki Krywań, Pekelník i Chleb

Zimne podmuchy powietrza uderzają w nasze nieprzygotowane na tak gwałtowną zmianę temperatury ciała. Chwilę wcześniej (i jakieś 750 metrów poniżej miejsca, w którym się znajdujemy) wrześniowe słońce rozpieszczało nas pogodą, niczym w pełni lata. Teraz drżąc z zimna, wkładamy na siebie wszystko, co się tylko do tego nadaje i na co trafiamy w czeluściach naszych plecaków. Dopiero wtedy wychodzimy na taras. Atakują nas jeszcze silniejsze porywy wiatru. I piękna górska panorama. Górna stacja kolejki Vrátna – Chleb wraz z tarasem to bowiem miejsce, które oferuje wspaniałe widoki na tutejszą dolinę oraz szczyty Małej Fatry.

Pobyt na Słowacji, rozpoczęty wizytą w Čičmanach (Cziczmany) – wiosce o misternie zdobionych drewnianych domach, nie może być pozbawiony górskiego akcentu. Mimo, że wspomniana osada położona jest wśród łagodnych wzniesień Gór Strażowskich, nie one są naszym celem. Za cel obieramy natomiast Małą Fatrę, pasmo górskie oddalone około 70 km od wsi Čičmany. Czeka nas zatem powrót do Żyliny i dalsza jazda w kierunku Dolnego Kubina. W miejscowości Terchová skręcamy na Vrátną. Po godzinie i dwudziestu minutach drogi od opuszczenia Čičmanów, jesteśmy na miejscu.

Mała Fatra to pasmo górskie położone w północno-zachodniej części Słowacji, należące do Łańcucha Małofatrzańskiego w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Dolina Wagu dzieli je na dwie części: luczańską z wierzchołkiem Veľká lúka (1476 m n.p.m.) i krywańską, z Wielkim Krywaniem (Veľký Kriváň) jako najwyższym szczytem (1709 m n.p.m.). Co ciekawe, Mała Fatra w rzeczywistości jest wyższa od sąsiadującej z nią Wielkiej Fatry, osiągającej w najwyższym punkcie 1592 metry wysokości n.p.m.

Jazdy samochodem i atrakcji, jak na jeden dzień jest sporo, dlatego decydujemy się skorzystać z kolejki gondolowej Vrátna – Chleb i skrócić o dwie godziny szlak prowadzący na najwyższe wzniesienie Małej Fatry, wspomniany Wielki Krywań.

Powyżej górnej stacji kolejki, z tarasu której podziwiamy wspaniałą panoramę okolicy, znajduje się węzeł szlaków turystycznych prowadzących główną granią Małej Fatry. Stąd około 30 minut dzieli nas od najwyższego szczytu tego pasma. Na Wielkim Krywaniu wieje niemiłosiernie, ale dla widoków jakie oferuje to miejsce, można znieść wiele.

Nadal trzymając się czerwonego szlaku, ruszamy w kierunku Małego Krywania. Czasu mamy jednak zbyt mało, by dotrzeć na jego wierzchołek. Bilety kolejki gondolowej, obejmujące również drogę powrotną, każą nam stawić się na górnej stacji przed 17.00. O tej godzinie odbywa się bowiem ostatni kurs kolejki. Chcemy na niego zdążyć. W końcu, tego dnia czeka nas jeszcze powrót do Polski, a wrześniowe dni są niestety coraz krótsze.

Zamiast do Małego Krywania, docieramy zatem na szczyt Pekelníka (1609 m n.p.m.). Stąd wracamy do węzła szlaków powyżej górnej stacji kolejki. Do jej ostatniego kursu jest ponad godzina czasu. Nie zamierzamy go zmarnować. Ruszamy zatem w stronę wierzchołka Chleba (1646 m n.p.m.). Na szczycie czekają nas znów wspaniałe widoki i szaleńcze podmuchy wiatru.

Krywańska Mała Fatra często nazywana jest Tatrami Zachodnimi w miniaturze. Sporo w tym prawdy. Panoramy, za sprawą łagodnych grani, faktycznie są zbliżone do tych rodzimych, za to odległości między szczytami mniejsze i podejścia mniej męczące (szczególnie, gdy skorzysta się z wjazdu na górę).

Przed 17.00 siedzimy już w wagoniku kolejki gondolowej, która sunąc w dół, oferuje nam ostatnią, piękną panoramę doliny Vrátna.

Rekonesans zrobiony. Mała Fatro, na pewno wkrótce wrócimy, by poznać cię lepiej!

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Dolina Vrátna to centrum krywańskiej Małej Fatry. Stąd rusza większość szlaków.
Do Doliny Vrátna dojechać można z miejscowości Terchová.
Kolejka gondolowa Vratna-Chleb z 744 m n.p.m. wywozi turystów na wysokość 1494 m n.p.m.
Powyżej górnej stacji kolejki znajduje się węzeł szlaków biegnących główną granią Małej Fatry, w tym szlaku na najwyższy szczyt, Wielki Krywań (czas przejścia od górnej stacji kolejki to około 40 minut).
Kolejka kursuje w godzinach 9.00-16.30 (poniedziałek-piątek), 8.30-17.00 (sobota-niedziela).
Cena biletu normalnego: sam wjazd 9.50 €, zjazd 8.50 € , przejazd w obie strony 11 €, bilet rodzinny (2+1) 27 €.

2 komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s