EUROPA, RUMUNIA, ZWIEDZAJĄC EUROPĘ
Dodaj komentarz

Rumunia, Transylwania

Europejska, a zarazem prowincjonalna. Bliska i jednocześnie nieodkryta. Budząca niepotrzebne obawy, choć w rzeczywistości gościnna i otwarta. Rumunia. Kraj dziewiczej przyrody, żywego folkloru oraz unikatowych zabytków. Propozycja dla tych, którzy nie zabierając z domu paszportu, pragną odbyć swoistą podróż w czasie, do fascynujących i pięknych miejsc, jakich w Europie pozostało już niewiele.

W panoramie najsłynniejszego regionu kraju, Transylwanii – kojarzonej ze słynnym hrabią Draculą – dominują średniowieczne miasta, warowne klasztory, mroczne zamczyska i baśniowe pałace. Bliskość gór Fogarskich i Bucegi dopełnia zapierających dech widoków.

_RAW2456

Piękna i dobrze zachowana starówka średniowiecznego Sybinu (Sibiu) oferuje wiele pamiątek po dawnych, saskich mieszkańcach. Z dachów zabytkowych kamienic obserwują turystów charakterystyczne „oczy miasta”.

XIV-wieczny zamek Bran, reklamowany, jako siedziba Vlada Palownika – pierwowzoru Draculi – mimo, iż nigdy nią nie był, doskonale pasuje do atmosfery książki o słynnym wampirze. Liczne baszty, sekretne przejścia i tunele niedostępnej górskiej warowni, śmiało mogłyby służyć za scenerię tej mrocznej historii.

Unikatowe w skali Europy zamki chłopskie, to odpowiedź siedmiogrodzkich włościan na niespokojne czasy, w jakich żyli. Doskonałym przykładem takiego miejsca jest położony niedaleko Braszowa, Rasnov.

Historia, położonego u podnóża Karpat, Braszowa sięga XIII wieku. Starówka miasta z czerwonymi dachami kamienic, basztami, rynkiem i górującą nad pozostałymi bryłą Czarnego Kościoła oraz widoczna w architekturze mieszanka saskich, węgierskich i rumuńskich wpływów, zachwycą każdego miłośnika zabytkowych miast.

Górski kurort Sinaia za sprawą bliskości zamku Peles i pałacu Pelisor, to obowiązkowy punkt na mapie turystycznych atrakcji Rumunii. Zamek, wybudowany z niebywałym rozmachem i fantazją, a urządzony z niemniejszym przepychem, pełnił rolę letniej rezydencji rodziny królewskiej. Jego twórca Karol I Hohenzollern, bawarski książę, rządzący jako pierwszy król zjednoczonej w XIX wieku Rumunii, stworzył baśniowy obiekt, wzorując się na architekturze z rodzinnych stron. Pałac Pelisor, znajdujący się na terenie otaczającego zamek Peles parku, powstał dla następcy Karola I.

Viscri –dawna saska wieś, na listę światowego dziedzictwa UNESCO, trafiła za sprawą zachowanej od wieków zabudowy oraz charakterystycznego dla Siedmiogrodu, warownego kościoła.

Spacer po średniowiecznej Sighisoarze to prawdziwa podróż w czasie. Barwne, choć pokryte szlachetną patyną wieków kamienice oraz urokliwe, wąskie uliczki miasta przenoszą w zaczarowany świat dawnej Transylwanii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s