AZJA, INDONEZJA
Dodaj komentarz

Indonezja, świątynie Bali

Malowniczo usytuowane – na szczycie opadającego w morze klifu, wśród tropikalnej roślinności lub na otoczonej wodami oceanu skalistej wysepce. Zachwycające wyjątkową architekturą rozszczepionych bram oraz wielopoziomowych daszków pagód. Miejsca tajemniczych rytuałów łączących elementy hinduizmu, buddyzmu i animistycznych kultów. Strzeżone przez posągi demonów o groźnych obliczach. Ciche, przydomowe i te najpopularniejsze, przyciągające rzesze wiernych. Świątynie Bali (Pura). Barwne, mistyczne, piękne. Prawdziwy skarb wyspy, w przeciwieństwie do głośnych, zatłoczonych kurortów i przereklamowanych plaż.

Pura Tanah Lot („Ziemia w Morzu”) w południowo-zachodniej części wyspy, jedna z najbardziej malowniczych świątyń na Bali, powstała w XVI wieku.

Pura Luhur Uluwatu, wzniesiona w X w., jedna z ważniejszych hinduistycznych świątyń na wyspie, malowniczo usytuowana na szczycie opadającego stromo w morze klifu.

Pura Taman Ayun w Mengwi pochodząca z XVII w., powstała z inicjaty miejscowego radży, jako świątynia królewskiego rodu Gelgel. Do 1891 r miasto Mengwi było stolicą wpływowego królestwa o tej samej nazwie.

Pura Dalem Agung Padangtegal, świątynia ku czci bogini śmierci Durgi, przedstawianej pod postacią wdowy-wiedźmy Rangdy. Malowniczo usytuowana w Małpim Lesie (Monkey Forest) znanej miejscowości Udud. Podobnie jak Pura Luhur Uluwatu zamieszkiwana przez setki niesfornych makaków, małp polujących na aparaty, okulary i biżuterię turystów.

Pura Ulun Danu Bratan, świątynia bogini Dewi Danu, opiekunki jeziora Danau Bratan, położonego w północnej części wyspy i wypełniającego wygasły krater wulkanu Gunung Catur.

Świątynia z wydrążonymi w skale celami mnichów zlokalizowana na obszarze Gunung Kawi (zespółu kamiennych pomników, wzniesionych ku czci panującej w XI w. dynastii, wykutych w klifach po obu stronach doliny w pobliżuliżu rzeki Pakerisan).

Na terenie świątyni Pura Tirtha Empul bije, czczone przez wszystkich Balijczyków, święte źródło. Wierni przybywają tu od X w., by oczyścić się w wodach świętego kąpieliska. Według legendy święte źródło zostało stworzone przez hinduskiego boga Indrę. Ze zrobionej przez niego w ziemi dziury, wypłynął eliksir nieśmiertelności (tirtha) i przywrócił do życia otrutych żołnierzy.

Pura Besakih położona na zboczach wulkanu Gunung Agung – największe i najważniejsze miejsce kultu na wyspie – nazywana „Matką Świątyń”. Powstała w VIII w. Przez następne stulecia intensywnie rozbudowywana, osiągnęła obecny kształt. Kompleks rozłożony na licznych tarasach, składa się z 30 hinduistycznych świątyń oraz setek sanktuariów.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s