jordania, ZWIEDZAJĄC ŚWIAT
Dodaj komentarz

Jordania. Pustynia Wadi Rum – jak zorganizować wycieczkę, co zobaczyć

Wadi Rum to obok Petry zdecydowanie największa atrakcja Jordanii.
Nieziemski krajobraz pustyni oraz jej niezwykłe wydmy nieraz pełniły rolę scenerii w filmach, których akcja rozgrywała się na innej, najczęściej Czerwonej Planecie (właśnie tutaj kręcono sceny do słynnego „Marsjanina”).
I faktycznie, pobyt w dolinie Wadi Rum jest jak podróż do odległego, kosmicznie pięknego świata.


ŚWIATOWE DZIEDZICTWO
Jordańska pustynia zachwyca nie tylko swoim kolorem i oryginalnością skalnych form, ale też historią – zarówno tą odległą, której śladami są rysunki i inskrypcje naskalne, jak i późniejszą związaną z postacią Lawrence’a z Arabii, czyli Thomasa Edwarda Lawrence’a, brytyjskiego archeologa, wojskowego i dyplomaty, który podczas I wojny światowej wraz z emirem Fajsalem przyczynił się do zrzucenia przez arabskie plemiona zamieszkujące te rejony zwierzchnictwa Turcji, oraz do utworzenia emiratu Transjordanii, stanowiącego początek dzisiejszego, niepodległego Królestwa.

Obszar Wadi Rum to także dziedzictwo kulturowe żyjących na pustyni Beduniów. Co prawda dawni nomadzi w większości porzucili koczowniczy styl życia i obecnie zamiast prowadzić stada wielbłądów, wożą po czerwonych piaskach żądnych wrażeń turystów, wciąż jednak pozostają gościnnymi, szanującymi religię i tradycję konserwatystami.

Przyrodnicze, historyczne i kulturowe bogactwo jordańskiej pustyni sprawiło, że obszar ten ogłoszono rezerwatem, a UNESCO umieściło Wadi Rum na swojej liście światowego dziedzictwa.

WADI RUM – JAK ZORGANIZOWAĆ WYCIECZKĘ, CENY
Możliwości zwiedzania jordańskiej pustyni jest sporo. Najwięcej zobaczyć można podróżując samochodem terenowym z napędem na 4 koła, ale są też inne sposoby, takie jak wycieczka na grzbiecie wielbłąda lub piesza wędrówka przez pustynię (najbardziej ekstremalny ze sposobów – wymagający odpowiedniego przygotowania i orientacji w terenie).

Nieważne jaką formę zwiedzania Wadi Rum wybierzecie, i na jakie atrakcje będziecie liczyć – nocleg na pustyni, wspinaczkę, zjazd na desce z wydm – w każdym niemal przypadku miejscowi Beduini będą w stanie zorganizować wasz pobyt na pustyni.
W zasadzie każdy camp ma w swojej ofercie tego typu wycieczki i atrakcje. Oferty te znaleźć można w internecie wpisując w wyszukiwarce frazę „Wadi Rum tour”. Większość campów oferuje noclegi o różnym standardzie (w namiotach, z dostępem do pryszniców z ciepłą wodą oraz toalet) za pośrednictwem strony Booking.com.

Jeżeli nie dokonacie internetowej rezerwacji wycieczki i/lub noclegu, zawsze możecie zorganizować to na miejscu, w Visitors Center Wadi Rum.

Na cenę pakietu składa się wiele czynników – przede wszystkim liczba uczestników (im więcej osób tym koszt jednostkowy za przejazd terenówką niższy), długość wycieczki (od kilku godzin do kilku dni), lokalizacja campu (nie wszystkie znajdują się na terenie rezerwatu, są też takie położone poza jego obrębem, w okolicy wioski Disah). Przykładowa cena za kilkugodzinną wycieczkę po największych atrakcjach pustyni na pace terenówki, bez noclegu to koszt ok. 30-40 JOD za samochód. Zwiedzanie plus nocleg i posiłki to już wydatek ok. 60 JOD od osoby.

Wadi Rum to miejsce, którego nie można potraktować pobieżnie.
Czas spędzony wśród czerwonych piasków pustyni, możliwość podziwiania wschodów i zachodów słońca w tych okolicznościach oraz spędzenia nocy w beduińskim namiocie są przeżyciem wyjątkowym i niezapomnianym.
Nie warto oszczędzać na nim pieniędzy, a przede wszystkim czasu.

WADI RUM – CO ZOBACZYĆ, NAJWIĘKSZE ATRAKCJE
Najpopularniejszą wycieczką po Wadi Rum jest kilkugodzinne zwiedzanie pustyni terenówką. Najczęściej jest to wysłużony pickup Toyoty z ławeczkami na pace i rodzajem rozpiętego nad nią baldachimu, stanowiącego prowizoryczne, materiałowe zadaszenie. Ten patent sprawdza się bardzo dobrze – podczas jazdy pęd powietrza doskonale chłodzi rozgrzane pustynnym słońcem ciała, a szmaciane zadaszenie chroni przed jego silnymi promieniami.

Niezależnie od sposobu podróżowania, na pustyni pamiętać należy o właściwym nawadnianiu organizmu, konieczności stosowania kremów z filtrem, o przewiewnych, ale zasłaniających ciało strojach oraz o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Przydadzą się też wygodne buty, w których będzie można wdrapać się na przeróżne formacje skalne, przewidziane w planie wycieczki.

Kilkugodzinna jazda na pace terenówki daje okazję do podziwiania największych atrakcji Wadi Rum – czerwonych wydm, skalistych wzniesień, kanionów i łuków skalnych.
W pakiecie dla chętnych znaleźć może się również niezapomniany zachód słońca, nocleg w beduińskim namiocie pod rozgwieżdżonym niebem, a potem poranek na pustyni.

To jak wiele wymienionych poniżej atrakcji uda się zobaczyć, zależy oczywiście od liczby godzin, jaką przeznaczycie na wycieczkę po Wadi Rum.

A to już lista najbardziej atrakcyjnych miejsc na jordańskiej pustyni:

 • źródełko Lawrence’a (Lawrence Spring) i punkt widokowy na Wadi Rum jaki oferuje,
 • inskrypcje naskalne (Anfishieh Inscriptions) w pobliżu beduińskiego, przestronnego namiotu, gdzie można odpocząć przy herbacie, kupić lokalne pamiątki lub wynająć na przejażdżkę wielbłąda,
 • czerwona wydma Al Ramal (Red Sand Dune Al Ramal) – atrakcyjna nie tylko ze względu na kolor, ale też widoki jakie rozpościerają się z pobliskich skał, których erozja przyczyniła się do powstania tego pięknego piaskowego tworu,
 • kanion Khazali (Khazali Canyon) – niezbyt długi, ale wyjątkowo wąski, z naskalnymi rysunkami (z których część może liczyć nawet 2 tys. lat) i z wewnętrznym strumieniem,
 • dom Lawrence’a (House of Lawrence) – mało ciekawa sterta kamieni, miejsce, na wyrost noszące swoją nazwę, w którym prawdziwy Lawrence z Arabi przebywał jedynie chwilowo w drodze do Akaby. Sam obiekt rozczarowuje, jednak powyżej niego znajduje się punkt widokowy z przepiękną panoramą, i mnóstwem oryginalnie prezentujących się kamiennych kopczyków,
 • łuk Um Frouth (Um Frouth Arch) ma ok. 15 metrów. Atrakcją jest nie tylko bardzo fotogeniczne okno, jakie tworzy ten skalny most, ale i możliwość wejścia na niego (emocje gwarantowane),
 • kanion Burrah (Burrah Canyon) to miejsce, które gwarantuje przyjemny ok. pół godzinny spacer między wysokimi skalnymi ścianami. Przejście między nimi jest zdecydowanie szersze, niż w przypadku kanionu Khazali, chociaż w jednym miejscu na tyle zasypane skałami, że ich pokonanie wymaga trochę gimnastyki. Beduińscy przewodnicy zostawiają turystów przy wejściu do kanionu, a czekają na nich u jego wylotu.
 • mały łuk skalny (Small Rock Arch) z mniej efektownym skalnym oknem niż w przypadku łuku Um Frouth, i mniej stresującym podejściem, ale za to z równie piękną, a nawet rozleglejszą panoramą. Doskonałe miejsce na podziwianie zachodu słońca nad pustynią.
 • łuk Burdah (Burdah Arch) – prawdopodobnie najwyższy skalny most na Wadi Rum, usytuowany 300 metrów nad ziemią, który najczęściej ogląda się z dołu, ze znacznej odległości, lub z bliska w ramach kilkugodzinnej wycieczki,
 • nietypowe formacje skalne takie jak: skała „Grzyb” („The Mushroom Rock”), lub „Kurczak” („The Chicken Rock”),
 • Um Ad Dami – mierzący 1854 m n.p.m. najwyższy szczyt Jordanii, blisko granicy z Arabią Saudyjską, wejście organizuje np. Wadi Rum Green Desert.

Po emocjach związanych z wycieczką po Wadi Rum i podziwianiu jej największych atrakcji, ci którzy zdecydują się na nocleg na pustyni (co gorąco polecamy), będą mieli okazję spróbować lokalnej kuchni, przede wszystkim grilla po beduińsku o nazwie zarb.

Zarb to kawałki mięsa (najczęściej kurczaka), ziemniaków i warzyw, ułożone na metalowej konstrukcji z warstwowymi półeczkami, którą to konstrukcję umieszcza się w piasku, w dole z żarem, przykrywa, a po kilku godzinach wyciąga. Wyjęcie grilla z ziemi to swoiste przedstawienie, które jest częścią beduińskiej kolacji. Zarb to nie tylko efektowny sposób przyrządzenia dania, ale i doskonały smak!

KIEDY JECHAĆ, DOJAZD, JORDAN PASS
Najcieplejszymi miesiącami są: czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień z temperaturami ok. 40°C. Styczeń jest najchłodniejszy. Oprócz niskich temperatur w zimie na pustyni mogą dokuczać również ulewy, a nawet opady śniegu.
Najkorzystniejszym czasem na wycieczkę po Wadi Rum wydaje się wobec tego wiosna i jesień.
To, jaki czas wybierzecie, zależy jednak przede wszystkim od waszych osobistych preferencji, odporności na wysokie temperatury, tłumy turystów w szczycie sezonu, a także od budżetu, jakim dysponujecie (ceny biletów lotniczych i noclegów spadają poza sezonem).

Najprostszym sposobem dotarcia do Wadi Rum jest przejazd wypożyczonym (najczęściej na lotnisku w Ammanie) autem, które zostawia się na parkingu przy Visitor Centre lub w wiosce Wadi Rum.
Z Wadi Musa pod Petrą, lub z Akaby można dojechać taksówką.
Nie ma możliwości zwiedzania pustyni samochodem na własną rękę, konieczne jest wynajęcie przewodnika.

Posiadacze Jordan Pass nie płacą za wjazd na Wadi Rum, pozostałych obowiązuje opłata 5 JOD za osobę.

O innym zachwycającym miejscu w Jordanii – Petrze, przeczytasz tutaj

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s