AZJA, Iran, ZWIEDZAJĄC ŚWIAT
Komentarze 3

Iran. Co zobaczyć, główne atrakcje kraju.

Iran – jak niewiele innych państw wywołuje skrajne emocje.
Dla tych, którzy budują wiedzę o nim na medialnych doniesieniach to siedlisko terrorystów i kierunek podróży wybierany przez szaleńców.
Ci, którzy Iran odwiedzili, zachwycają się serdecznością jego mieszkańców, wspaniałymi zabytkami i orientalną kuchnią tego kraju. Bo Iran wyjątkowo skutecznie potrafi oczarować podróżnych. Czym? Przede wszystkim różnorodnością. Góry, pustynie, orientalne budowle, starożytne ruiny – tu każdy znajdzie coś dla siebie.
Wobec atrakcji Iranu bledną niedogodności związane z wjazdem i pobytem w tym kraju, takie jak otoczone niepotrzebnymi legendami problemy ze zdobyciem wizy, czy konieczność dopasowania stroju i zachowań do norm obowiązujących w tym ortodoksyjnym, muzułmańskim państwie.

Co warto zobaczyć w Iranie? Zdecydujcie sami. Oto lista odwiedzonych przez nas miejsc (zgoda z kolejnością, w jakiej do nich dotarliśmy).

TEHERAN

Jak większość zatłoczonych i hałaśliwych metropolii, tak i ten 18-milionowy moloch budzi mieszane emocje.
Na jego korzyść przemawia bliskość gór otaczających miasto, z najwyższym mierzącym 3964 m n.p.m. szczytem Tochal (Toczal).
Na Tochal można wjechać kolejką (cena 600 tys. riali, ok. 17 zł wg przelicznika z IV 2019) lub wejść w ramach 2-dniowego trekkingu.

A co, jeżeli nie interesuje was zdobywanie szczytów? Jakie punkty na mapie irańskiej stolicy powinniście zakreślić?

Najbardziej charakterystyczną budowlą jest niewątpliwie Azadi Tower (Wieża Wolności), wzniesiona w 1971 r. dla uczczenia obchodów 2500-lecia powstania Imperium Perskiego. Wysoką na blisko 50 metrów i w całości pokrytą białym kamieniem konstrukcję warto zobaczyć w ciągu dnia (z ośnieżonymi górami w oddali, klombami kwiatów wokół, prawdziwie bliskowschodnim ruchem ulicznym na skrzyżowaniu i odpoczywającymi w pobliżu wieży Irańczykami), ale i wieczorem – dobrze oświetloną, odcinającą się na tle ciemnego nieba.

Z placu wokół Azadi Tower widać inną znaną budowlę Teheranu – mierzącą 435 metrów wysokości wieżę Milad.

Kolejny punkt bez którego żaden obcokrajowiec nie opuści stolicy Iranu to dawna Ambasada USA.
Przejęty przez Irańczyków w 1979 r. budynek, dziś pełni rolę płatnego muzeum, a konkretnie muzeum antyamerykańskiej propagandy.
Większość osób odwiedza to miejsce dla możliwości sfotografowania się przed jednym z murali, wykonanych na otaczającym ambasadę murze. Najchętniej przed tym, przedstawiającym amerykańską Statuę Wolności jako groźnego kościotrupa.
Ale nie tylko dla wspomnianej  fotki warto tu zajrzeć. Spacer po pomieszczeniach dawnej ambasady to fascynujące przeżycie. W tym miejscu faktycznie można poczuć atmosferę czasu przełomu, jaki dokonał się w historii Iranu.

Gdy już macie za sobą wspomniane dwa punkty, na mapie atrakcji turystycznych Teheranu czekają na was jeszcze:

 • mauzoleum Chomeiniego – zlokalizowany w pobliżu międzynarodowego lotniska okazały kompleks, na którego budowę i wystrój władze Iranu nie szczędzą środków,
 • Pałac Golestan, XIX-wieczna rezydencja przedostatniej dynastii rządzącej krajem,
 • stara dzielnica Tadżrisz, a tam wspaniały meczet Imamzadeh Saleh, oraz tłoczny bazar w jego pobliżu.

Te właśnie miejsca zobaczyliśmy w Teheranie. Warto je odwiedzić, choć oczywiście nie jest to cała lista atrakcji, jakie oferuje stolica Iranu.

mauzoleum Chomeiniego w Teheranie

Pałac Golestan, Teheran

na zdjęciach: Meczet Imamzadeh Saleh, podświetlony most i Azadi Tower w Teheranie

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Wiza do Iranu
W okresie odwilży od 2015 r. można ją było uzyskać nawet na lotnisku, już po przylocie do kraju. Obecnie, w czasach zaostrzających się sankcji wobec Iranu, oraz po określanym jako antyirański szczycie, który odbył się w Warszawie w lutym 2019, wymaga trochę więcej formalności do załatwienia. A to oznacza również więcej wydatków.
Koszt wizy turystycznej to 50 euro. W przypadku odrzucenia przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu e-wniosku o wizę (co od lutego 2019 zdarza się nagminnie), konieczne jest skorzystanie z usług irańskiego pośrednika. My skontaktowaliśmy się z Zahra Vesal Visa Department (iranvisa@key2persia.com). Dodatkowe 400 zł i w naszych 3 paszportach znalazły się upragnione wizy.

Transport
Zainstalowanie na telefonie aplikacji Snap, z której korzystają Irańczycy, pozwala na jazdę po głównych miastach kraju za przysłowiowe grosze. W Teheranie innym tanim sposobem przemieszczania się jest metro. Kobiety mają do dyspozycji osobne, przeznaczone tylko dla nich wagony. Mogą też korzystać ze wspólnych, z reguły mocno zatłoczonych.

Noclegi
Jako miejsce noclegu gorąco polecamy Hostel Arian – nowy, przytulny, pięknie urządzony obiekt, ze świetną i bardzo pomocną obsługą. Podobnie, jak w przypadku wszystkich tego typu miejsc w Iranie nie znajdziecie go na bookingu, ewentualny kontakt – mailowo lub przez WhatsApp’a. Cena 3-osobowego pokoju ze wspólną łazienką, plus śniadanie to 30 euro.

Jedzenie
The Wooden Road Food Court – jeśli do Teheranu traficie pod koniec waszej podróży, mając już dość kababów z baraniny i jaśminowego ryżu, dla odmiany możecie się wybrać do food court’u w pobliżu Tabiat Bridge. Znajdziecie tam wszystko czego żołądek zapragnie – pizzę, steki, ryby, burgery, ogromne naleśniki, sałatki, pyszne koktajle, a oprócz tego … tłum osób! Irańczycy wybierają się własnie tam na piknik, połączony np. z grą w badmingtona.

KASZAN

Miasto na skraju pustyni, które turystom zmęczonym zgiełkiem Teheranu zapewnia pierwszą chwilę wytchnienia. Stąd można ruszyć dalej, szlakiem urbanistycznych perełek Iranu.

Tradycyjne domy perskiego kupiectwa (a raczej prawdziwe pałace), słynny bazar, łaźnie, meczety i ogrody to główne atrakcje Kaszanu.
Zestaw ten, powtarzać się będzie we wszystkich odwiedzonych miastach, a jednak za każdym razem zaprezentuje się inaczej – nie tylko ze względu na stronę architektoniczną wspomnianych obiektów, ale też za sprawą atmosfery, czy też charakteru miasta.
W Kaszanie wyraźnie wyczuwa się wpływ pobliskiego, słynącego z konserwatyzmu Kom. Bliskość pustyni też ma swoje znaczenie.

Do miejsc, które warto zobaczyć w Kaszanie zalicza się między innymi:

 • Meczet Agha Bozorg – z obniżonym poziomem dziedzińca wewnętrznego (który to zabieg potęguje efekt doskonałej symetrii), i z barwnym podświetleniem, dzięki któremu meczet pięknie prezentuje się po zmroku,
 • Boroujerdi Historical House, Tabatabei Historical House, Abbasi Historical House, czyli wspomniane tradycyjne domy należące do bogatych kupieckich rodzin, prezentujące się niczym małe pałace,
 • Sultan Amir Ahmad Bathhouse – łaźnie, których dach wygląda jak miejsce lądowania kosmicznych spodków, a wnętrze zachwyca eleganckimi i misternymi zdobieniami,
 • klimatyczny bazar, który mieści stary karawanseraj oraz herbaciarnie.

tradycyjne domy w Kaszan

na zdjęciach: Meczet Agha Bozorg, Sultan Amir Ahmad Bathhouse

KOM (QOM)

Dla irańskich szyitów to drugie (po Mashad) święte miasto i najważniejsze miejsce pielgrzymkowe w kraju. Wyznawcy tego odłamu islamskiej religii przybywają tłumnie do Kom, by odwiedzić sanktuarium Fatimy al-Masumy siostry Imama Ali ar-Ridy, pochowanej tu w 816r. n.e.
Życie miasta podporządkowane jest religii, stąd jego bardzo konserwatywny charakter i niezwykła atmosfera. W Kom działa wiele koranicznych szkół, bibliotek, instytutów teologicznych i meczetów.
To stąd, w styczniu 1978 r. na cały kraj rozprzestrzeniły się rewolucyjne nastroje, zapoczątkowane krwawym zdławieniem protestu w obronie irańskiego przywódcy Chomeiniego.
W Kom obowiązują surowe zasady dotyczące stroju – kobiety ubierają się na czarno, w czadory lub płaszcze zakrywające je od stóp do głów, noszące nazwę abaja.
Możliwość obserwowania modlącego się tłumu, chłonięcia atmosfery świętego dla mieszkańców Iranu miejsca,  przyglądania się religijnym uroczystościom to główne powody, dla których warto odwiedzić Kom.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dojazd do KASZANU i KOM z South Terminal w Teheranie
Wchodząc do budynku wystarczy, że wymówicie nazwę miejscowości docelowej, a od razu zostaniecie skierowani, a nawet wsadzeni do najszybciej odjeżdżającego autobusu (w przypadku Kaszanu i Kom to ten sam pojazd). Pamiętajcie, żeby sprawdzić czy autobus to VIP (dostaje się przekąski, wygodne miejsca). Koszt biletu jest bardzo niski (190 tys. riali, ok 5 zł IV 2019). Przejazd do Kaszanu trwa 3 godziny. Po drodze (2 godziny od Teheranu) mija się Kom.

W Kom niezależnie skąd jedziecie, z Kaszan czy Teheranu, powinniście wysiąść na terminalu obok wielkiego ronda. Wyjeżdżając z Kom ludzie powiedzą wam, po której stronie ronda musicie stanąć, jeśli chcecie jechać do Kaszanu, a gdzie jeśli do Teheranu. Z tego ronda blisko jest do sanktuarium Fatimy.

W Kaszan sprawa wygląda trochę inaczej. Dojeżdżając również zostaniecie wysadzeni przy rondzie, jednak jeśli chcecie wyjechać z Kaszanu w stronę Kom lub Teheranu musicie pojechać na „Bus Kashan”. Ten terminal znajduje się na obrzeżach miasta w stronę Aran wa Bidgol. Zachowujecie się tak samo jak w Teheranie – podajecie nazwę celu podróży, a miejscowi wsadzają was do autobusu 😉

SZIRAZ

Najdalej na południe wysunięte miejsce z listy must see w Iranie. 14 godzin jazdy nocnym pociągiem dzieli zatłoczony i głośny Teheran od miasta ogrodów i poezji, za jakie uważa się Sziraz. To tu przyszedł na świat, żył i tworzył słynny XIV-wieczny perski poeta Hafez, i to tu znajduje się jego mauzoleum, wybudowane w XX wieku.
Kiedyś miasto słynęło również z doskonałego wina, jednak czasy te – w muzułmańskim, ortodoksyjnym Iranie minęły na dobre.

Wspomniany grobowiec Hafeza to nie jedyna atrakcja Sziraz. Najsłynniejszym obiektem miasta jest Różowy Meczet (Nasir-ol-molk), oblegany przez zwiedzających wcześnie rano, kiedy wnętrze budowli ożywia gra barwnych świateł, wpadających do środka przez liczne witraże.

Sercem miasta jest plac z XVIII-wieczną cytadelą Karim Khana, o jednej z czterech wież, krzywej niczym wieża w Pizie. Wewnątrz cytadeli zajrzeć można do pięknie urządzonych łaźni i  kilku sklepików. Wieczorami w dni wolne i święta mieszkańcy miasta urządzają pikniki na trawnikach w pobliżu zabytkowej fortyfikacji.

Innym miejscem, które gromadzi miejscowych i przyjezdnych jest plac w pobliżu meczetu Vakil. Na placu ulokowało się kilka knajpek oraz sklepików z rękodziełem. Wieczorem podświetlana fontanna i meczet dodają temu miejscu uroku. Tu nikt się nie spieszy, czas płynie leniwie, umilany porządną porcją zmrożonych białych nitek makaronu polanych syropem. To ulubiony deser Irańczyków o nazwie faludeh.

Mauzoleum Shah Cheragh położone poza ścisłym centrum Sziraz, często pomijane jest w przewodnikach i planach zwiedzania miasta. Tymczasem ten rozległy kompleks poświęcony braciom Amira Ahmada i Amira Mohammada to słynny cel pielgrzymek i miejsce, które naprawdę robi duże wrażenie. Warto przyjść tu wieczorem – widok podświetlonego kompleksu i atmosfera miejsca są wówczas wyjątkowe. Niestety wewnątrz obiektu nie wolno robić zdjęć aparatem (za to z tymi z komórki nie ma problemu).

Jeżeli z podróży przywozicie lokalne rękodzieło, a nie chcecie zbankrutować, to pamiętajcie, że na zakupy warto wybrać się właśnie w Sziraz na słynny bazar Vakil. Wybór towarów nie jest tu może aż tak bogaty, jak w Isfahanie, za to ceny zdecydowanie korzystniejsze.

okolica meczetu Vakil, bazar Vakil, Sziraz

Mauzoleum Shah Cheragh w Sziraz

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Transport
Jeżeli zwiedzanie najpiękniejszych miast Iranu rozpoczynacie od Sziraz, wygodną opcją dotarcia tutaj ze stolicy kraju (w której najprawdopodobniej rozpoczniecie podróż) jest nocny pociąg Teheran-Shiraz. Bilet (cena 1 500 000 riali, ok 43 zł IV 2019) warto kupić wcześniej – na dworcu lub za pośrednictwem hotelu.

Na Teheran Railway Station przyjedźcie wcześniej, ze względu na liczne kontrole na dworcu. Sama podróż przebiega przyjemnie – przedziały są 4 osobowe, z rozkładanymi łóżkami, możliwością doładowania telefonu, skorzystania z wliczonych w cenę biletu przekąsek, herbaty, kawy lub płatnego posiłku w oldskulowym wagonie restauracyjnym. 14 godzin jazdy mija szybko, a wy wypoczęci i wyspani lądujecie na Shiraz Railway Station.

Dworzec w Sziraz znajduje się ok. 20 km od centrum miasta. Polecamy, jak zwykle złapać snapa (trzeba chwilę poczekać, ale kierowcy spokojnie tu dotrą). Przy wyjściu z dworca czekają taksówki, 3 razy droższe od snapów.

Nocleg
Seperhi Traditional House to uroczy mały hotelik. Z ulicy prezentuje się bardziej jak kawiarnio – restauracja, ze względu na słabo widoczny hotelowy szyld. Pokoi jest mało, jednak są one w dobrej cenie i bardzo przytulne, mają prywatne łazienki i klimatyzację. Śniadanie wliczone w cenę (single room – 1 526 000 riali, double room – 2 180 000 riali).
Przeciwieństwem malutkiego Seperhi Traditional House jest pobliski Niayesh Hotel (40 euro 3-osobowy pokój z łazienką i śniadaniem), duży kompleks hotelowy z labiryntem korytarzy, w których można się zgubić (lub kręcić filmy grozy) w drodze do położonych dalej pokoi.

Jedzenie
Na dachu Seperhi Traditional House znajduje się dosyć tania restauracja z bardzo smacznym jedzeniem. Na śniadanie szczególnie polecamy irański omlet pomidorowo–paprykowy z nutką ostrości. Knajpka oferuje wiele prostych i wyjątkowo ciekawych w smaku irańskich potraw. Na przystawkę zawsze podawana jest woda różana z nasionami chia oraz szafranowym ciasteczkiem.
Warto wybrać się na mały plac, przy którym stoi Vakil Mosque. Większość z tamtejszych restauracji uraczy was smacznym jedzeniem, niezależnie od tego czy macie ochotę na kebaba z jaśminowym ryżem, czy coś bardziej europejskiego. Ustawione na zewnątrz stoliki dają możliwość podziwiania pięknej architektury, uroczych sklepików i toczącego się wokół nich życia.

cytadela Karim Khana, i Różowy Meczet w Sziraz

na zdjęciach: ogród Eram, Sziraz

PERSEPOLIS

Świadectwo perskiej potęgi z VI w. p.n.e. (czasy Dariusza I i Kserksesa I), zniszczonej dwa stulecia później przez Aleksandra Macedońskiego. Ruiny dawnej stolicy Achemenidów znajdują się ok. 70 kilometrów od Sziraz.

Aby zwiedzić Persepolis najlepiej wynająć auto w Sziraz. W ten sposób sprawnie, wygodnie i w podobnej cenie do tej, za jaką oferowane są zorganizowane wycieczki, zostaniecie przetransportowani na miejsce, a potem nie martwiąc się o połączenie wrócicie do Sziraz.

Auto z kierowcą możecie wynająć w praktycznie każdym hotelu (koszt około 10 euro).
Wystarczy też wyjść na miasto – kilka osób na pewno zapyta was o to, czy chcecie wybrać się do Persepolis. My naszego kierowcę znaleźliśmy (a raczej on znalazł nas) w
Różowym Meczecie.

Wycieczki do Persepolis dostępne są w kilku wariantach. W dowolnej konfiguracji można połączyć:

 • Persepolis
 • Naghsz-e Rostam z wykutymi w skalnej ścianie potężnymi grobowcami 4 peskich władców z dynastii Achemenidów (wstęp płatny 200000 riali).
 • Maharloo Lake (Różowe Jezioro)

Wycieczka zajmuje praktycznie cały dzień. Polecamy zabrać ze sobą przekąski, ale w rozsądnej ilości, ponieważ na teren Persepolis nie można wejść z dużym plecakiem – trzeba zostawić go w depozycie. W rejonie kompleksu znajdują się knajpki z napojami i jedzeniem.

Cena wstępu na teren Persepolis, podobnie jak do większości tego typu obiektów w Iranie wynosi 200 tys. riali, ok. 6 zł. (IV 2019).

JAZD

Pustynny Jazd (Yazd) z charakterystyczną sylwetką Meczetu Piątkowego, labiryntem wąskich uliczek, gliniano-słomianym murami, i badgirami czyli, łapaczami wiatru w kominach, dzięki którym chłodzone są tutejsze domy, to miasto które zapada w pamięć na długo.

Spacer uliczkami zabytkowego centrum, połączony z obserwacją toczącego się tam życia, w przypadku Jazd stanowi atrakcję samą w sobie. Oprócz tego w mieście warte odwiedzenia są:

 • Kompleks Amir Chakhmaq, na który składa się m.in. trzypiętrowa budowla zamykająca rozległy plac z fontannami. Główny budynek powstał w XV w. jako rodzaj teatru, w którym odgrywano sceny męki i śmierci imama Husajna. Dziś jest to popularne miejsce spotkań i odpoczynku mieszkańców miasta,
 • Meczet Piątkowy – XIV-wieczna budowla z charakterystycznymi, wysokimi na 48 metrów minaretami,
 • Muzeum Wody – pięciokondygnacyjna rezydencja, o 3 poziomach ukrytych pod ziemią,
 • Mauzoleum dwunastu imamów przysadzista budowla z XI wieku o piaskowym kolorze, i przylegający do niej budynek według legendy będący więzieniem z czasów Aleksandra Wielkiego,
 • Ogród Dolat Abad, XVIII-wieczny ogród wraz z rezydencją i najwyższym w mieście 33 metrowym badgirem. W 2011 kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
 • Świątynia zoroastryjska – Jazd jako centrum przedislamskiego zoroastryzmu posiada jedyny tego typu obiekt w Iranie (i jeden z dziesięciu na świecie). Palący się w nim płomień ma najwyższy stopień świętości,
 • Wieże Milczenia ulokowane na obrzeżach miasta, gdzie wyznawcy zaratusztrianizmu pozostawiali ciała swych zmarłych na żer drapieżnym ptakom.

Meczet Piątkowy w Jazd

Muzeum Wody, Jazd

Wieże Milczenia i świątynia zoroastryjska w Jazd

Jazd to także miasto, w którym odwiedzić można irańską siłownię, miejsce zwane zurkhaneh. Zapomnijcie o wszystkim, z czym w kulturze zachodu kojarzą się tego typu obiekty. Ćwiczenia w wykonaniu grupy mężczyzn w tradycyjnych strojach to rodzaj przedstawienia jedyny w swoim rodzaju. Jego miejscem jest arena umieszczona poniżej kręgu, który zajmuje widownia. Przyrządy służące do ćwiczeń są dość oryginalne – przypominają łuki, tarcze lub maczugi. Trening odbywa się przy akompaniamencie bębna, w który rytmicznie uderza mistrz ceremonii, recytujący jednocześnie śpiewne teksty.

Zurkhaneh w Jazd, dostępny jest dla turystów za niewielką opłatą. Znajduje się w bocznej uliczce, po lewej stronie od wejścia na plac Amir Chaghmagh (cena biletu 150 tys. riali, niecałe 5 zł IV 2019).

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dojazd do Jazd z Sziraz
Bilety na autobus najlepiej nabyć w recepcji hotelu przez stronę internetową – miejsca
szybko się wyprzedają, więc lepiej zaopatrzyć się w nie wcześniej, niż w dzień wyjazdu.
Przejazd na trasie Sziraz (Karandish Bus Terminal) –  Jazd (Yazd Bus Termial) trwa ok. 5,5 godziny, cena biletu 417 tys. riali, ok. 12 zł IV 2019).

Nocleg
Delkhash Guesthouse to mały, uroczy pensjonat, ukryty w wąskiej uliczce niedaleko Jameh Mosque of Yazd  (Meczetu Piątkowego w Jazd). 35 euro za pokój trzyosobowy z łazienką. Smaczne śniadanie wliczone w cenę. Gorąco polecamy.
Z kolei Laleh Hotel to 3 gwiazdkowy hotel w Jazd. Przestronne, czyste i ładnie urządzone pokoje z łazienką, klimatyzacją oraz dostępem do internetu. Pyszne, bogate śniadanie.

Jedzenie
Iranian Old Cafe – kawiarnia z dużym wyborem dań takich jak makarony, pizze, ciasta,
kebaby. Koniecznie wybierzcie się tam wieczorem i zajmijcie stolik w wyjątkowo klimatycznym
miejscu, czyli na dachu obiektu. Można tu siedzieć do późna – kawiarnia oferuje koce oraz przepyszne, rozgrzewające herbaty.
Baam Cafe Restaurant – kolorowa restauracja posiadająca w swoim menu głównie dania
typu fast food oraz duży wybór napojów. Można spotkać tam bardzo wielu turystów ze
względu na dobrą lokalizację.
Marco Polo Restaurant – na pierwszy rzut oka droga, niezbyt ciekawie urządzona restauracja, jednak ze względu na jakość jedzenia warto odwiedzić to miejsce, siąść w małym ogródku na przekąskę lub zestaw irańskich słodyczy oraz pysznych, różnorodnych koktajli i soków.

PUSTYNIA

Jazd to fascynujące miasto z wieloma zabytkami oraz intrygującymi miejscami kultu zaratusztrian – czcicieli ognia. Ale Jazd to również brama do otaczającej miasto pustyni. Obok Kaszan to drugie miejsce, stanowiące bazę wypadową na słynne irańskie piaszczyste pustkowia.

W Jazd nie ma problemu z zakupem wycieczki na pobliską pustynię, który to wypad może trwać od kilku godzin do kilku dni. W wersji z jednym noclegiem obejmuje przejazd terenowym autem, zakwaterowanie w skromnym, ale czystym budynku z dostępem do toalet i wody, kolację, śniadanie (60 euro za 3 osoby) oraz niezapomniany zachód i wschód słońca nad pustynią.

Tam, gdzie nocowaliśmy miejscowi docierali prywatnymi autami, by choć przez chwilę poczuć się swobodnie – śmiejąc się, słuchając głośno muzyki, piknikując na ustawionych w ogromny krąg siedziskach i szalejąc terenowymi autami po pobliskich wydmach. Irańscy obrońcy moralności, w osobach trzech zakutych od stóp do głów kobiet i funkcjonariusza policji, dotarli jednak i tutaj – zsuwające się hidżaby wróciły więc na swoje miejsce, a rozkręcająca się impreza straciła mocno na dynamice.

MIASTA NA TRASIE JAZD-ISFAHAN

Małe jest piękne – to stwierdzenie świetnie obrazuje urok wiosek i miasteczek poza utartym szlakiem największych atrakcji Iranu.

W ramach jednodniowej wycieczki (auto z kierowcą, cena 2 300 000 riali, ok. 65 zł IV 2019) warto odwiedzić położone 150 km od Jazd Abarkuh. Po drodze zobaczyć można m.in skałę w kształcie orła, a na miejscu wieżą Gonbad-e Ali, 25 metrowy, liczący ponad 4000 lat cyprys oraz rezydencją Khaneh Aghazadeh z okazałymi łapaczami wiatru.

Z kolei wyjeżdżając rano z Jazd (wynajętym samochodem z kierowcą, cena 4 000 000 riali, ok. 112 zł IV 2019) przed dotarciem pod wieczór do Isfahanu można zahaczyć o kilka mega ciekawych miejscówek, a są nimi:

 • Charanagh – ruiny błotnego miasta,
 • Chak Chak – miejsce pielgrzymek wyznawców zaratusztrianizmu,
 • Mejbod z pozostałościami zamku Narin
 • Na’in z zabytkowym meczetem

Bez wymienionych atrakcji podróż z Jazd do Isfahan trwa 4 godziny.

wieża Gonbad-e Ali w Abarkuh

rezydencja Khaneh Aghazadeh, Abarkuh

Charanagh

Chak Chak

Mejbod z pozostałościami zamku Narin

zabytkowy meczet w Na’in

ISFAHAN

„Jeśli zobaczyłeś Isfahan, to tak, jakbyś zobaczył pół świata (Esfahon nesfe dżahan)”. Isfahan uznawany za najpiękniejszy ośrodek Iranu, to miasto mostów, architektonicznych perełek ulokowanych wokół placu Naqsh-e Jahan,  wspaniałego rękodzieła – szczególnie wyrobów miedzianych malowanych we wszystkie odcienie niebieskiego – od którego uginają się półki sklepików na tutejszym bazarze, oraz doskonałych słodyczy.

Plac Naqsh-e Jahan i wnętrze Pałacu Ali Qapu, Isfahan

Meczet Szejcha Lotfollaha w Isfahan

Główne atrakcje Isfahanu rozmieszczone są wokół ogromnego, powstałego w XVII wieku za panowania szacha Abbasa z dynastii Safawidów, placu Naqsh-e Jahan, zwanego placem Imama. To tu krążą konne dorożki, szumią fontanny, a w zbiornikach wodnych przeglądają się meczety i pałace, wśród których najważniejsze to:

 • Meczet Imama, zwany też Wielkim Meczetem Królewskim – najbardziej okazała budowla w obrębie placu,
 • Meczet Szejcha Lotfollaha – bez dziedzińca oraz minaretów, ze to ze schodami i niezwykle misternie dekorowanym wnętrzem kopuły,
 • Pałac Ali Qapu, z którego tarasu można podziwiać okolicę palcu Imama. W pałacu najbardziej zachwycającym miejscem jest Sala muzyków, a dokładnie jej niezwykłe sklepienie.

Poza obrębem placu znajduje się Chehel Sotoun, czyli Pałac Czterdziestu Kolumn elegancki pawilon o 20 odbijających się w wodzie kolumnach i wspaniałych malowidłach wewnątrz.
Isfahan to miasto mostów, które mieszkańcy traktują jako miejsca spotkań, pikników, śpiewu. Najsłynniejszy spośród nich to Most 33 Łuków.

Plac Naqsh-e Jahan, Isfahan

bazar w Isfahan

Chehel Sotoun w Isfahan

mosty Isfahanu

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Nocleg, Jedzenie

Nie jesteśmy w stanie polecić noclegu w Isfahan, ponieważ przez dwie noce spędzone w tym mieście, przebywaliśmy pod skrzydłami wyjątkowo gościnnej irańskiej familii.
Poznana w Jazd rodzina Zandiana wraz z rodziną jego przyjaciela zaproponowała nam zwiedzanie Isfahanu, w którym mieszkają, a ci pierwsi zaprosili nas również do swojego domu.
Były przepyszne posiłki serwowane na dywanie, całodzienne grupowe zwiedzanie miasta, wizyta w restauracji z muzyką na żywo, i fontannami w pięknie dekorowanym wnętrzu (Malek Soltan Jarchibashi Restaurant), wieczorny piknik na najsłynniejszym moście Isfahanu oraz … nocne oprowadzanie po galerii handlowej.

Dojazd z Isfahan do Teheranu

Bilety autokarowe do nabycia na dworcu, sporo połączeń, autobus z Isfahan (Kaveh Bus Terminal) do Teheranu (Teheran West Terminal) jedzie 4 godziny, cena biletu 393 tys. riali, ok 11 zł IV 2019.

DAMAVAND

Ten drzemiący w górach Elburs wulkan, to najwyższy, mierzący 5610 m n.p.m. szczyt Iranu.

informacje dotyczące wejścia na Damavand znajdziecie w tym wpisie

Jeżeli podobają Ci się nasze zdjęcia i/lub uważasz ten wpis za przydatny i wartościowy, będzie nam miło, gdy podzielisz się nim w SM (np. udostępniając na facebooku), polubisz go lub skomentujesz.
To dla nas ważny sygnał, że jesteś tam, po drugiej stronie ekranu 🙂

3 komentarze

 1. Ivon napisał(a):

  Marta jak zawsze piękne zdjęcia i dużo ciekawych informacji 🙂

 2. Jan napisał(a):

  Śledzę Wasz blog od kilku lat i jakość zdjęć oraz opisy to coś co mnie nieustannie skłania do powrotu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s