EUROPA, MIASTA
Komentarz 1

Węgry, Budapeszt

Budapeszt, stolica Węgier, powstała z połączenia rozciętych Dunajem dwóch miast: prawobrzeżnej Budy i lewobrzeżnego Pesztu to jedno z najpiękniejszych miast Europy.

Brzegi Dunaju w Budapeszcie spina 10 mostów. Najsłynniejszy z nich to XIX- wieczny Most Łańcuchowy im. Szechenyiego. Okazjonalnie jest zamykany dla ruchu kołowego i przemienia się w ruchliwy deptak, oferując szereg atrakcji dla turystów.

Nad Górą Zamkową dominuje kościół św. Macieja poświęcony NMP Budzińskiej. Nazwę zawdzięcza królowi Maciejowi Korwinowi, który ustanowił go świątynią koronacyjną.

Gmach Parlamentu mieści się przy placu Kossutha. Uważany jest za jeden z największych budynków sejmowych Europy. Oddany do użytku w 1902 r. Wieńcząca go kopuła o wysokości 96 m przykrywa ogromną salę posiedzeń. Budynek Parlamentu wewnątrz mieści 8 dziedzińców, 691 pomieszczeń i 20 km schodów.

Zamek Królewski zajmuje cały południowy kraniec Wzgórza Zamkowego, reprezentując splendor i przepych odpowiedni dla siedziby cesarskiego rodu Habsburgów.

 

1 komentarz

  1. Piękne zdjęcia! Byłam w Budapeszcie w weekend majowy – pogoda nie była udana. Muszę wrócić tam latem. Dla mnie Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych europejskich stolic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s