AMERYKA, PERU
Komentarze 2

Peru, Nazca

Tak rozpoczęła się realizacja marzeń z okresu, kiedy większość z nas chciała zostać archeologami. Szybko okazało się, że wymarzony lot nad liniami w Nazca to przeżycie dla ludzi o mocnych …żołądkach.

 

Słynne rysunki z Nazca przetrwały do naszych czasów dzięki suchemu klimatowi i Marii Reiche – badaczce, która poświęciła im 50 lat swego życia i doprowadziła do utworzenia w tym miejscu rezerwatu. Linie na płaskowyżu tworzą rysunki figur geometrycznych, zwierząt i ptaków, osiągajace wielkość 300 m. Szacuje się, iż powstały ok. 2 tys. lat temu, poprzez usunięcie warstwy kamieni i odsłonięcie jaśniejszej warstwy ziemi. Zdaniem Reiche, linie stworzone przez preinkaską kulturę Nazca, były częścią kalendarza astronomicznego. Natomiast teoria autorstwa Ericha von Danikena mówi, że płaskowyż był częścią pasa startowego dla pojazdów kosmicznych…

Współczesna Nazca, mimo sąsiedztwa słynnych lini i rzeszy przybywających dla nich turystów, pozostała miasteczkiem, w którym życie toczy się własnym rytmem, a jako taksówki jeżdżą wysłużone Tico.

 

2 komentarze

  1. Johny napisał(a):

    Peru- żałuję, że nie miałem jeszcze okazji się tam wybrać. Może kiedyś odwiedzę te cudowne miejsce.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s