AZJA, INDIE
Dodaj komentarz

Indie, Incredible India

Barwne kolorami kobiecych sari, hałaśliwe i brudne. Zachwycające baśniową architekturą, uduchowione, bogate i  niewyobrażalnie biedne.  Indie.  Nikogo nie pozostawiają obojętnym. Można je pokochać lub znienawidzić. Dla tych, którzy potrafią otrząsnąć się z kulturowego szoku i zaakceptować  rzeczywistość  taką jaka jest, z jej skrajnie odmienną kulturą i  zwyczajami, stają się miłością życia. Zapierające dech zabytki – gigantyczne forty, olśniewające pałace i misternie rzeźbione świątynie – kontrastują z biedą i brudem ulicy. Jednocześnie to właśnie ulice Indii mogą oszołomić i zafascynować. To tutaj toczy się życie. Wszechobecny handel, obskurne nory, w których mieszczą się warsztaty, wózki wypchane owocami, zapach jedzenia mieszający się z wonią kadzideł i smrodem rynsztoków. Nieprzerwane dźwięki klaksonów, tłumy ludzi, gwar, riksze, święte krowy i słonie. Wszystko to tworzy niesamowitą mieszankę, która pochłonie Was bez reszty. Słusznie kraj ten reklamuje się sloganem „Incredible India”.

Udaipur – miasto założone w 1568 r. przez maharadżę Udaj Singha II. Najbardziej romantyczne w całym Radżastanie 🙂

Jaipur (Dźajpur) w Radżastanie, nazywany Różowym Miastem, ze względu na kolor elewcji tutejszej zabudowy. Miasto zostało przemalowane na kolor kojarzony z gościnnością, w związku z przybyciem w 1876 r. księcia Walii.

Amber (Amer), ok. 11 km. od Różowego Miasta, stolica dawnego stanu Jaipur. Wznoszenie fortu-pałacu rozpoczął w XVI w. Man Singh, radźpucki dowódca wojsk Akbara. W wieku XVII, wzorujący się na stylu mongolskim, Dźaj Singh zakończył budowę.

Pushkar (Puszkar) – miasto świątyń, którego jezioro, czczone przez pielgrzymów, powstało na miejscu lotosu, upuszczonego przez Brahmę. Obecnie miasteczko słynie z corocznych wielbłądzich targów.

Agra – od poł.XVI do poł. XVII w. stolica państwa Wielkich Mogołów. Cesarze z tej dynastii (Babur-założyciel miasta, Akbar, Dżahangir, Szach Dżahan) przekształcili ją w bajkowy dwór, z prawdziwym symbolem Indii – wspaniałym Taj (Tadź) Mahalem, XVII-wiecznym mauzoleum wybudowanym przez Szacha Dżahana dla, zmarłej w czasie porodu żony, Mumtaz Mahal. Do równie imponujących zabytków należy Agra Fort, którego budowę w XVI w. rozpoczął cesarz Akbar. Szach Dżahan uczynił z niego pałac, który ostatecznie stał się jego więzieniem (po przejęciu władzy przez syna).

Khajuraho (Kadżuraho), stolica Ćandeli. Tutejsze świątynie wzniesiono pomiędzy X a XI w. Dzięki niedostępnemu usytuowaniu, uniknęły muzułmańskich ataków. Zapomniane przez lata, zostały ponownie odkryte w XIX w. Słynne, ze względu na erotyczne rzeźby, zdobiące ich ściany.

Orchha, miasto świątyń i pałaców. Te najokazalsze, czyli Jehangir Mahal, Raj Mahal, Raj Praveen Mahal, wzniesiono na rzecznej wyspie. Do 1783r. miasto pełniło funkcję stolicy dawnego księstwa Orchha.

Alappula (Kerala) – liczne rzeki, rozlewiska, delty i sztuczne kanały sprawiają, że niektóre części wybrzeża tego stanu, to więcej wody niż lądu.

Goa – najsłynniejszy region turystyczny Indii, rozciągający się nad Morzem Arabskim. Znany dzięki pięknym, piaszczystym plażom (niestety niezbyt czystym).

świątynie na Goa

Bombaj – stolica stanu Maharashtra (Maharasztra). Miasto portowe, powstałe pod kon. XVI w. Obecnie nosi nazwę Mumbaj (na cześć bogini Mumba). Główny ośrodek indyjskiej kinematografii (Bollywood) i biznesu. Miasto zamieszkuje 13 ml. ludzi.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s