AMERYKA, PERU
Komentarz 1

Peru, klasztor Santa Catalina w Arequipie

Klasztor Santa Catalina w peruwiańskim mieście Arequipa, przenosi zwiedzających, pięć wieków wstecz, do tajemniczego świata, dostępnego jedynie dziewczętom z bogatych, hiszpańskich domów. Odgrodzony wysokim murem, stanowi swoiste miasto w mieście (z ulicami noszącymi nazwy hiszpańskich metropolii), a jego surowe ściany, dziś błękitnej lub ceglastej barwy, kryją niejedną niezwykłą historię.

Początkowo w klasztorze nie przywiązywano wagi do ślubu ubóstwa. Wstępujące do klauzury dziewczęta, miały do dyspozycji indiańskie służące i bogato wyposażone pomieszczenia. Spędzały czas na nauce gry na instrumentach, tkaniu i haftowaniu.

Zmiany nastąpiły w XIX w. wraz z przybyciem, przysłanej przez Stolicę Apostolską, dominikańskiej siostry Cadeny. Z klasztoru zniknęły przedmioty zbytku, służącym pozwolono przyjąć święcenia, a życie wspólnoty skupiło się na modlitwie i pracy.

W 1970 r. klauzurę częściowo udostępniono zwiedzającym.  Obecnie w klasztorze mieszka kilkanaście sióstr, w czasach świetności było ich 450.

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s