AFRYKA, ETIOPIA
Dodaj komentarz

Spotkanie z dżeladami, czyli słów kilka o faunie i florze Etiopii

To było niesamowite przeżycie. Setki dżelad na odległość kilku metrów. Rozległa przestrzeń i cisza, zakłócana jedynie dźwiękiem, pracowicie wyskubywanych traw. Trekking w górach Semien, to bowiem nie tylko spektakularne widoki, ale również szansa spotkania dżelad, endemicznego gatunku małp o „krwawiącym sercu”.

Różnorodność krajobrazów Etiopii, wprawia w zdumienie. Szczególnie w odniesieniu do skojarzeń, w których kraj ten jawi się jako spalony przez słońce, jałowy teren. I o ile na południu i wschodzie Etiopii, faktycznie występują gorące, pustynne obszary, a powyżej nich nawet jedno z najgorętszych miejsc na ziemi, położona w depresji  Pustynia Danakilska, o tyle reszta kraju to głównie wyżynne, zielone tereny. Wyżyna Abisyńska, o średniej wysokości 2000-2500 m n.p.m., w punkcie jakim jest wierzchołek Ras Daszan, osiąga 4550 m n.p.m., co czyni ów szczyt, czwartym pod względem wysokości w Afryce.

W Etiopii znajdziemy zarówno, tropikalne lasy na południowym-zachodzie kraju, trawiaste, porośnięte drzewami akacji tereny Rowu Abisyńskiego, jak i zielone, żyzne wyżyny w centrum. Najciekawsze obszary, ze względu na występujące tam przykłady flory i fauny, zamienione zostały w parki narodowe. Są to: cztery parki na terenie Rowu Abisyńskiego – Park Narodowy Jangudi Rassa, Park Narodowy Auasz, oraz Abjata-Szela i Necz Sar, zlokalizowany na terenie Doliny Omo – Park Narodowy Mago i Omo, Park Narodowy Gambiela, oraz obejmujące swoim obszarem najwyższe łańcuchy górskie Etiopii, Parki Narodowe Semien i Balie. Wspomniane miejsca zapewniają ochronę gatunkom endemicznym, występującym jedynie na tych terenach, do których zalicza się: kaberu (drapieżnik z gatunku psowatych), dżelada (gatunek małp), niala górska (gatunek antylopy), koziorożec abisyński i osioł somalijski. Warto wspomnieć, że choć bogactwo świata zwierząt, nie jest tu tak imponujące, jak chociażby w sąsiedniej Kenii, pod względem ptactwa, jego ilości i wyjątkowości gatunków, Etiopia to prawdziwy raj dla ornitologów.

Od kiedy dowiedzieliśmy się o ich istnieniu, wiedzieliśmy, że wyprawa do Etiopii nie będzie pełna, bez spotkania z nimi. Dżelady, małpy o krwawiącym sercu, za sprawą czerwonej plamy na piersi, nie dają się porównać z innym. Jeżeli tylko odwiedzi się etiopskie góry Semien, szansa zobaczenia ich, jest bardzo duża. Wielkość populacji szacuje się na 500 tysięcy osobników. Dżelady można nawet uznać za gatunek niezagrożony. To bowiem jedyny naczelny, którego dietą jest głównie trawa, i ostatni przedstawiciel z rodziny „pasących się” małp. Spotkanie z dżeladami, wzbogaciło, i tak dla nas wspaniały trekking w górach Semien.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s