AZJA, CHINY
Komentarz 1

Chiny, Wielki Mur

Mimo, obalenia mitu o tym, że jest widoczny z kosmosu Wielki Mur pozostaje jednym z najbardziej imponujących dzieł człowieka na Ziemi. Wznoszony przez około 2 tysiące lat, niczym smoczy ogon wije się przez północne Chiny, od granicy z Koreą, po pustynię Gobi. Łączna długość muru, wraz z naturalnymi przeszkodami, takimi jak góry i rzeki, sięga 9 tys. km. Budowla miała chronić kraj przed najazdami plemion z Wielkiego Stepu i izolować go od barbarzyńskiego świata. Władcy z dynastii Ming, jako pierwsi przekształcili ziemne wały w kamienne i ceglane obmurowania. Najsłynniejsze fragmenty muru udostępnione do zwiedzania, pochodzą z czasów ich panowania.

Okupiony morderczą pracą milionów bezimiennych budowniczych, Wielki Mur stał się symbolem Chin – państwa, które współcześnie podejmuje przedsięwzięcia na podobną, gigantyczną skalę.

Najbardziej znany i najłatwiej dostępny fragment Wielkiego Muru, ale co za tym idzie, również najbardziej zatłoczony, znajduje się w pobliżu miejscowości Badaling, ok.70 km na północ od Pekinu.

Zdecydowanie mniej turystyczną opcją jest zwiedzanie Wielkiego Muru, ciągnącego się od Jinshanling do Simatai. Ta wersja zapewnia 10 km wspaniałych widoków, przeprawę przez wiszący most oraz możliwość pokonania ostatniego odcinka trasy, nie na własnych (obolałych) nogach, ale zjeżdżając na linie.

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s